Home » Winter life » Podczas zimy nie zapomnij o nawodnieniu
Winter life

Podczas zimy nie zapomnij o nawodnieniu

nawodnieniu
nawodnieniu

Dr hab. n. med. Halina Weker

Prof. IMiD, Kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka

Dr Alicja Karney

Pediatra, Zastępca Dyrektora ds. Klinicznych IMiD

Temat nawodnienia organizmu kojarzy nam się szczególnie z latem. Dlaczego nie powinniśmy zapominać o nawodnieniu organizmu również zimą?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne, szczególnie u dzieci, niezależnie od pory roku, zarówno w okresie gorącego lata, ale także zimą. Zimą, gdy temperatura spada i ubieramy się cieplej, przestajemy zwracać uwagę na odpowiednią ilość płynów przyjmowanych przez dzieci. Jednak zimą, podobnie jak latem, odpowiedni poziom nawodnienia chroni zdrowie dziecka.

Picie odpowiedniej ilości płynów pozwala na utrzymanie nawilżenia błon śluzowych, przez które do organizmu dziecka wnikają bakterie i wirusy odpowiedzialne za sezonowe zachorowania. Pamiętajmy również, że zimą przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza jest niższa niż latem, co prowadzi do przesuszenia błon śluzowych.

Dzieci często nie chcą pić wody, woląc napoje słodzone. Jak istotne jest nawodnienie ich organizmu i picie właśnie wody? Jakie ma to konsekwencje dla ich organizmu?

Woda stanowi najbardziej podstawowe źródło nawodnienia i właśnie nią można najłatwiej i najszybciej uzupełnić braki. Napoje słodzone dostarczają nie tylko płynów, ale również niepotrzebnego cukru i innych substancji, których dziecko nie potrzebuje. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja nagłego odwodnienia dziecka w czasie gorączki w przebiegu infekcji, biegunki czy wymiotów, kiedy w krótkim czasie dochodzi do utraty płynów a dziecko nie chce pić i ich uzupełnić.

Odwodnione dziecko jest apatyczne, wydala mniej moczu, ma przesuszone błony śluzowe, a skóra jest blada, chłodna i mało elastyczna, może mieć problemy z koncentracją, czy być rozdrażnione. Stałe małe nawodnienie organizmu dziecka może być jednym z czynników wpływających na rozwój kamicy nerkowej, zaburzeń pracy jelit (zaparcia), bólów głowy czy złego samopoczucia.

Jak rodzice mogą zachęcać dzieci do picia wody?

Do wody można dodać owoce czy sok z wyciśniętych owoców (cytryny, pomarańcze), liście mięty – smak wtedy bardziej przypomina smak napojów słodzonych. Polecam również podawanie wystudzonych herbat ziołowych – spełniają swoje zadanie, jeśli chodzi o nawodnienie organizmu, a mają bardziej atrakcyjny dla dzieci smak.

Czym charakteryzuje się woda, która jest oznaczona pozytywną opinią Instytut Matki i Dziecka? Jakie warunki musi spełnić producent?

Zgodnie ze standardem medycznym woda przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci powinna być dobrej jakości. Kryteria takie spełniają naturalne wody mineralne i wody źródlane, niskozmineralizowane [<500 mg składników mineralnych rozpuszczonych w 1 litrze wody], niskosodowe [<20mg sodu/1l wody], niskosiarczanowe [<20mg siarczanów/1l wody].


Weker H., Barańska M.(red.) Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym. IMiD.2014
Next article