Skip to main content
Home » Jedziemy na wakacje » Zdrowa skóra latem
Jedziemy na wakacje

Zdrowa skóra latem

Dr Danuta Nowicka
Dr Danuta Nowicka

Dr Danuta Nowicka

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne

Lato to okres w którym najczęściej nadmiernie eksponujemy się na światło słoneczne. Leżąc na plaży w rajskim krajobrazie czy tez wspinając się po skałach Patagonii mało kto myśli o konsekwencjach – możliwości poparzenia skóry, przyspieszonym procesie melanogenezy, pobudzonym łojotoku, nadmiernej keratynizacji naskórka, zwiększonej utracie wody jak i przyspieszonym procesie starzenia. Dlatego wybierając się na podbój świata zadbajmy również o odpowiednią ochronę naszej skóry.  

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędny elementem dbania o skórę. Ekspozycja na światło słoneczne, zwłaszcza UVA powoduje przyspieszenie procesu starzenia się skóry, no i co bardziej istotne nowotwory skóry, w tym czerniaka złośliwego. Dlatego też zarówno na co dzień, jak i przede wszystkim w okresie lata powinniśmy stosować preparaty z substancjami chroniącymi naszą skórę przed niszczącym działaniem słońca. Szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną powinni zwracać panowie uprawiający sporty na powietrzu i w wodzie, stosujący leki mogące uwrażliwiać na światło słoneczne np. antybiotyki, niektóre leki przeciw nadciśnieniu oraz wyciągi z ziół.

Wybierając preparat zwracajmy uwagę na parę ważnych zasad:

  1. Dobre produkty zawierają filtry chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB.
  2. Jeśli masz skórę wrażliwą wybieraj te z przewagą filtrów fizycznych, a więc takich które odbijają promienie słońca. Jeśli twoja skóra jest zdrowa, bez tendencji do alergii możesz używać tych zawierających więcej filtrów chemicznych, czyli takich, które pochłaniają promień słońca.
  3. Zwróć tez uwagę na faktor ochrony: na co dzień dla karnacji jasnej (jasne włosy i oczy) stosuj faktor 25-30, dla ciemnej 15-20; na plaży, zwłaszcza w niższych szerokościach geograficznych wszyscy sięgajmy po tzw blokery, czyli preparaty oznaczone jako 50+.
  4. Krem z filtrem stosuj na krem nawilżający, na 15-20 min przed wyjściem z domu
  5. Dosmarowuj po każdej kąpieli w morzu czy pod prysznicem (nawet jeśli stosujesz preparat oznaczony jako wodoodporny) oraz po każdym wytarciu ciała.
  6. Pamiętaj o stosowaniu filtra również na kark, uszy i nieowłosioną skórę głowy

Unikajmy przebywania na słońcu w okresie największej jego aktywności, chrońmy skórę odpowiednią odzieżą, a oczy okularami.

Po ekspozycji na słońce zadbajmy o złagodzenie powstałych uszkodzeń i ewentualnych poparzeń – zastosujmy preparaty odżywcze, zawierające witaminę E, alantoinę, niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Warto również przygotować się do ekspozycji na światło słoneczne wybierając produkty z betakarotenem, który działa ochronnie na komórki naszej skóry, niezbędna jest kilku tygodniowa kuracja.

Przed i po sezonie letnim warto również wykonać diagnostykę dermoskopową zmian barwnikowych (pieprzyków) na skórze. Dermatolog oceni ryzyko rozwoju nowotworów, ewentualnie zaleci chirurgiczne usunięcie z następczym badaniem histologicznym. Zagwarantuje to nie tylko przyjemność ale i bezpieczeństwo kąpieli słonecznych.

Next article