Home » Winter life » Narciarstwo alpejskie to piękny sport – sprawdź dlaczego warto
Winter life

Narciarstwo alpejskie to piękny sport – sprawdź dlaczego warto

Maryna Gąsienica-Daniel
Maryna Gąsienica-Daniel

Maryna Gąsienica-Daniel

Polska narciarka alpejska

Osiągasz ogromne sukcesy w narciarstwie alpejskim. W jaki sposób przygotowujesz się do sezonu? Co jest obecnie Twoim największym sportowym marzeniem?

Dziękuje, mam nadzieje ze ogromne sukcesy dopiero przede mną.

Zawodnicy przygotowania do sezonu narciarskiego zaczynają tak naprawdę już w maju. Wiele zgrupowań narciarskich, latem głownie na lodowcach lub drugiej półkuli w poszukiwaniu zimy, przeplatanych obozami kondycyjnymi.

Moim największym marzeniem, jak i każdego profesjonalnego sportowca, jest medal olimpijski.

Marzę też o tym by spełniać się sportowo, osiągać wyniki, które będą satysfakcjonować mnie, a także kibiców. Z ogromna dumą przyznaje się: jestem szczęściarą, że mam możliwość reprezentowania Polski na zawodach międzynarodowych najwyższej rangi, oraz czerpać radość każdego dnia z tego co robię!

Jak zaczęła się Twoja przygoda z narciarstwem? Jak zachęciłabyś innych do spróbowania tego sportu?

Pochodzę z bardzo sportowej rodziny, w której narciarstwo w każdej odmianie jest na porządku dziennym. Już jako malutką dziewczynkę rodzice stawiali mnie na narty, następnie uczęszczałam na treningi do zakopiańskiego klubu Śmig, kolejnym krokiem była Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem gdzie rozpoczęłam naukę od pierwszej gimnazjum po egzamin dojrzałości, w międzyczasie zostałam powołana do Kadry Narodowej PZN w Narciarstwie Alpejskim.

Narciarstwo Alpejskie to piękny sport, który jest wspaniałą alternatywą na aktywne spędzenie wolnego czasu. Uroku dodają mu pozakręcane trasy w malowniczych terenach, świeże powietrze, piękne widoki, sztruks pod nartami! Czego chcieć więcej?

Twój sport wiąże się z wieloma wyborami związanymi z zakupem odpowiedniego sprzętu narciarskiego. W jaki sposób wybrać sprzęt dopasowany do potrzeb, który sprawdzi się w każdej sytuacji?

Bardzo ważne jest dopasowanie sprzętu do naszych umiejętności i warunków w jakich najczęściej jeździmy. Dobrze dopasowany sprzęt pomoże nam zachować bezpieczeństwo, ale co najważniejsze pozwoli czerpać radość z jazdy.

Ważne jest by czuć się komfortowo i mieć kontrolę, wtedy w pełni możemy wykorzystywać nasz sprzęt do „wycinania” każdego rodzaju skrętów na różnorodnie wyprofilowanych trasach.

Profesjonalny sprzęt zdecydowanie różni się od tego co można znaleźć na półkach sklepowych, więc pewnie nie jestem idealnym doradcą. Pamiętajmy jednak, że najlepszy na rynku sprzętu nie koniecznie będzie sprawiał przyjemność komuś, kto dopiero zaczyna swoja narciarską przygodę.

Narciarstwo alpejskie jest uznawane za sport, który wiąże się z prawdopodobieństwem doznania wielu kontuzji. Co robisz, by odpowiednio przygotować swoje ciało do takiego wysiłku? Czy masz wskazówki dla osób, które doznają kontuzji podczas jazdy na nartach, co powinny zrobić w takiej sytuacji?

Tak, prawdą jest, że każdy zawodowy sport wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Narciarstwo alpejskie charakteryzuje się dosyć wysokimi prędkościami osiąganymi podczas przejazdu, dużymi przeciążeniami, często możemy natrafić na wiele nierówności, zmian terenu, stromsze i bardziej płaskie odcinki, dlatego tez dobrze jest przygotować nasze ciało do czekających go wyzwań.

Jestem zawodniczka, wiec duży nacisk kładę na odpowiednie przygotowanie fizyczne. Spędzam dużo czasu na siłowni, bieżni, ale także w terenie by odpowiednio zbudować siłę, dynamikę i wytrzymałość.

Każdemu narciarzowi polecam aktywność fizyczną, która pomoże przygotować się do sezonu narciarskiego. Pamiętajcie też: zanim wskoczycie w narty… rozgrzewka!

Next article