Home » Pomysł na weekend » City break najlepszy na weekend
Pomysł na weekend

City break najlepszy na weekend

City break najlepszy na weekend
City break najlepszy na weekend
Sebastian Nasiłowski

Sebastian Nasiłowski

Polska Izba Turystyki

City break to alternatywna forma na wypoczynek dla osób, które nie mają czasu na dłuższy urlop. To również modny i cieszący się coraz większym zainteresowaniem trend nie tylko w zagranicznej, ale również w polskiej turystyce. Określeniem city break nazywamy krótki, weekendowy wypad do miasta w Polsce lub za granicą. To coraz popularniejszy sposób na spędzanie wolnego weekendu lub wykorzystanie resztek urlopu. W dodatku city breaki wpisują się doskonale w nowe trendy turystyczne. Z badań wynika, że Polacy coraz częściej decydują się na kilka krótszych wypadów w ciągu roku niż jeden długi urlop. Nawet typowo wakacyjne wyjazdy w poszukiwaniu słońca i plaży rezerwowane w biurach podróży trwają raczej 7 dni, niż jak kiedyś – 14.

Dlatego city break to doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych osób, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższą nieobecność w pracy. To również atrakcyjny sposób podróżowania dla osób, które nie posiadają dużych funduszy na wyjazdy. Cechą charakterystyczną takiego wyjazdu jest też często jego spontaniczność – niskie koszty biletów wiążą się bardzo często z ofertą last minute. Zdaniem ekspertów, popularność krótkich wyjazdów wzrosła dzięki tanim liniom lotniczym, które w odpowiedzi na ten trend rozwijają siatkę połączeń do najbardziej znanych miast europejskich i nie tylko.

Dużym zainteresowaniem miłośników city breaków cieszą się zwłaszcza europejskie stolice – Londyn, Madryt, Paryż czy Rzym. Polacy jeżdżą też chętnie do Barcelony, Wenecji, Lizbony czy Amsterdamu. Można wybrać też mniej oczywiste kierunki, jak np. Rejkjawik czy Jerozolima w pakiecie z Tel Awiwem – te dwa miasta promują się hasłem „Dwa miasta, jedna podróż” (Two sunny cities. One break) na tyle skutecznie, że w 2018 roku przyciągnęły prawie 5 mln turystów. Na popularności zyskują także polskie miasta – wystarczy przypomnieć, że w tym roku Poznań znalazł się w pierwszej piątce miast uznanych za najatrakcyjniejsze turystycznie miasta European Best Destination, a magazyn Lonely Planet uznał Łódź za jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w 2019 roku. Gdańsk znalazł się na liście najlepszych destynacji w 2017 roku, choć za najbardziej znane za naszymi granicami miasto należy jednak uznać Kraków.

Ciekawe oferty city breaków można znaleźć w wielu biurach podróży. Zaletą wycieczki z organizatorem jest na pewno wygoda i bezpieczeństwo, często też dodatkowe atrakcje. Dotyczy to zarówno podróży za granicę, jak wycieczek krajowych. Często wyjazdy te połączone są z lokalnymi wydarzeniami, festiwalami (jak np. festiwal tulipanów w Amsterdamie, Noc Muzeum w Pradze, Oktoberfest czy jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu lub Berlinie).

Wyjazdy tematyczne sprawdzają się także w Polsce. Oprócz najczęściej wybieranych tras, jak zwiedzanie Krakowa z Wieliczką, Trójmiasta, Wrocławia czy Łodzi – np. szlakiem filmowym, można bliżej zapoznać się z zamkami krzyżackimi, szlakiem tatarskim czy podejrzeć ptasie gody nad Biebrzą. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też wyprawy z adrenaliną – które pozwolą zwiedzić kopalnię uranu czy przelecieć się awionetką nad Tatrami. Tego typu weekendowe atrakcje wybierają najczęściej ludzie młodzi. Mimo że nie jest to typowy city break, to jednak także ciekawy sposób na nietuzinkowy wypoczynek.

Dla tych, którzy preferują bardziej typowe formy weekendowego wypoczynku, oferta jest równie bogata. Coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy kulinarne – skupiające się na kulturze i kuchni danego miejsca. Mamy Śląskie Smaki, Lubuski Szlak Wina i Miodu, Opolski Bifyj czy Szlak Karpia. To jeden z przyjemniejszych sposobów, aby zwiedzić nowe miejsca, poczuć ich atmosferę oraz spróbować lokalnych przysmaków i rozrywek.

Next article