Skip to main content
Home » Pomysł na weekend » Aktywne wakacje na plaży
Pomysł na weekend

Aktywne wakacje na plaży

bieganie-plaża
bieganie-plaża

Aleksandra Załęska

Dyrektor Wydawnictwa Grupy Fit.pl

Czy wyjazd na wakacje musi kojarzyć się z leżeniem plackiem na plaży, objadaniem się lodami, rybkami i innymi przekąskami? Absolutnie nie!

Aktywnie na plaży

Co możesz robić na plaży? Zacznij biegać! Biegając po plaży nie potrzebujesz sprzętu, możesz to robić boso i w samym stroju kąpielowym. Piasek działa jak naturalny amortyzator. Bieganie po plaży ma także dodatkowy aspekt zdrowotny, mianowicie powietrze nad morzem przesycone jest jodem, tak więc uprawianie sportów w takich warunkach działa jak inhalator. Już dzięki samemu chodzeniu po plaży wzmacniamy mięśnie poprzeczne i podłużne stóp. Pierwszy wakacyjny marszobieg po plaży może być wspaniałym początkiem twojej przygody z bieganiem. Zachęć swoich przyjaciół albo rodzinę do wspólnego wyjścia na biegowy spacer.

Jeśli nie jesteś przekonany co do biegania, na plażę zabierz kije do Nordic Walking. Ta aktywność wzmacnia mięśnie górnej części tułowia, ramion, a także rozluźnia okolice barków. Plaża to świetne miejsce do uprawiania tego sportu. Jeśli ktoś lubi porządnie się „skatować” – może iść środkiem plaży, w najgłębszym piasku. Inna osoba, uprawiająca Nordic Walking dla relaksu, może wybierać trasę bliżej morza, gdzie marsz będzie mniej męczący.

Jeśli masz dość leżenia na kocu i zażywania kąpieli słonecznej, rusz się i pograj w piłkę (siatkową lub nożną), rzucaj dyskiem, graj w badmintona, speed balla’a, itp. Nie tylko spędzisz miło czas, ale również zadbasz o swoją kondycję.

Doskonałym sposobem spędzenia wakacji jest organizowanie wycieczek rowerowych. Zarówno tych dłuższych, jak i krótszych. Jazda na rowerze pobudza krążenie krwi. Jest to również bardzo dobry trening kondycyjny i wytrzymałościowy. Podczas długotrwałej jazdy nasz organizm świetnie się dotlenia.

Uważaj na urazy

Zanim zaczniesz przygodę z aktywnością fizyczną podczas urlopu, pamiętaj, by dobrze się do niej przygotować – przede wszystkim przeprowadź krótką rozgrzewkę, gdyż jej brak może przyczynić się do powstawania urazów.

Pamiętajmy, że wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Nie zapominajmy jednak, że dzięki aktywności fizycznej, możemy również doskonale wypocząć. Ważny jest sam ruch na świeżym powietrzu. Lepiej pracuje układ oddechowy i układ krwionośny, poprawia się naszą kondycję i wygląd.

Next article