Home » Jedziemy na wakacje » Odpocznijmy od pandemii. Rozważnie
jedziemy na wakacje

Odpocznijmy od pandemii. Rozważnie

odpocznijmy
odpocznijmy

Marcin Tarczyński

Menedżer ds. komunikacji i analiz

Od ponad roku żyjemy w izolacji i niepewności. Chociaż duża część Polaków pracuje obecnie z domu, nie oznacza to, że powinna zrezygnować z odpoczynku. Wręcz odwrotnie – obciążenie fizyczne, psychiczne i emocjonalne, jakie niesie za sobą konieczność przebywania w czterech ścianach oraz inne ograniczenia, wymagają „doładowania baterii”. Świetnym sposobem na oderwanie się od codzienności jest zmiana otoczenia. Jednak każdy wyjazd, nawet spontaniczny, należy starannie zaplanować. Jednym z elementów przygotowań powinno być wybranie odpowiednich ubezpieczeń.

Ubezpieczyciele chronią nas finansowo podczas wyjazdów. Dotyczy to naszego zdrowia, wypadków, kradzieży czy pomocy na drodze.

Wakacje w Polsce

W przypadku podróży na terenie Polski warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Jeżeli korzystamy z samochodu, warto sprawdzić, czy termin ważności polisy OC nie kończy się w trakcie naszego wypoczynku. Upewnijmy się też, czy mamy assistance samochodowe. Przyda się nie tylko przy awarii, ale również, gdy niespodziewanie skończy się nam benzyna, złapiemy gumę lub zatrzaśniemy kluczyki w środku pojazdu.

Ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę z góry określonej kwoty w przypadku wystąpienia uszczerbku na zdrowiu, czyli złamania, poparzenia itd. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie NNW powinno zawierać też inne elementy, takie jak świadczenie szpitalne, pomoc assistance, czy zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Pamiętajmy, że fani sportów wyczynowych i ekstremalnych, takich jak wspinaczka górska, wyścigi motocyklowe, nurkowanie czy nawet jazda konna, powinni dobrać polisę, która obejmuje ewentualne urazy wynikające z uprawiania tych dyscyplin.

Mieszkanie powinniśmy ubezpieczać przez cały rok, a wyjazd na urlop jest dobrym momentem, by o tym pomyśleć. Dzięki temu jesteśmy zabezpieczeni finansowo na wypadek włamania, pożaru czy zalania sąsiada. Bardzo często elementem polisy mieszkaniowej jest też OC w życiu prywatnym. To bardzo przydatna ochrona, nie tylko na urlopie. W skrócie: OC chroni nas przed odpowiedzialnością za wyrządzone przez nas szkody.

Wypoczynek za granicą

Zagraniczne wakacje to wyjątkowy sposób na oderwanie się od problemów codzienności. Styczność z innym językiem, kulturą czy kuchnią to dla wielu wypoczynek marzeń. Należy jednak pamiętać, że ta pociągająca odskocznia od codzienności może być wyzwaniem w przypadku problemów ze zdrowiem, wypadków lub kradzieży. Dlatego ubezpieczyciele przygotowali szeroką ofertę ochrony w pakietach ubezpieczeń turystycznych.

Po pierwsze: pomyślmy o własnym zdrowiu. Za granicą, zwłaszcza poza terytorium Unii Europejskiej, sami musimy o siebie zadbać. Pamiętajmy, że w niektórych krajach, jak np. USA, zarówno opieka medyczna, jak i ratownictwo medyczne to bardzo drogie usługi. Moment nieuwagi prowadzący do wypadku może nas kosztować setki tysięcy złotych. Warto więc mieć ubezpieczenie turystyczne i dokładnie sprawdzić przysługujące nam kwoty, np. dotyczące pomocy medycznej czy konieczności transportu medycznego do kraju.

Uzupełnieniem powinno być odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym z assistance oraz pakietem pomocy prawnej. Urlop to czas odpoczynku i relaksu, którego nie chcemy przecież poświęcać na przebywanie na posterunku policji czy rozmowach z prawnikami, jeżeli nieszczęśliwie spowodujemy wypadek lub zniszczymy czyjeś mienie.

Tegoroczne wakacje a COVID-19

Pamiętajmy, że pandemia jeszcze się nie skończyła i może przysporzyć nam kolejnych problemów podczas podróży. Możliwe jest takie zorganizowanie zagranicznego wypoczynku i dobranie odpowiednich ubezpieczeń, aby zminimalizować ewentualne skutki przymusowej kwarantanny, hospitalizacji czy konieczności zmiany planów.

Zacznijmy od dobrego przygotowania. Na początku sprawdźmy na stronie MSZ (www.gov.pl/web/dyplomacja), jak wygląda bieżąca sytuacja w kraju czy regionie, w którym chcemy wypoczywać oraz jakie musimy spełnić wymagania, żebyśmy mogli przekroczyć granicę. Jeśli jest to możliwe wejdźmy również na strony urzędów kraju docelowego i zweryfikujmy informacje o panujących obostrzeniach. Zgromadźmy również odpowiednie dokumenty.

Przed czym uchroni nas odpowiednio dobrane ubezpieczenie? Część polis pokrywa również skutki zachorowań podczas epidemii i pandemii. Co zrobić w przypadku złego samopoczucia i objawów wskazujących na chorobę, w tym COVID-19? Należy skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela, który wskaże nam dalsze kroki, umówi wizytę u lekarza, skoordynuje transport lub pobyt w szpitalu. Po wyjściu z placówki medycznej możemy liczyć na dalszą opiekę, w tym przełożenie lotu powrotnego.

A jeśli podejmiemy ryzyko podróży bez odpowiedniej polisy…

Cóż, mogą być to najdroższe i najbardziej nerwowe wakacje w naszym życiu. Koszt pomocy lekarskiej, hospitalizacji czy wykonania koniecznego zabiegu medycznego, może w niektórych krajach przekraczać kilkadziesiąt tysięcy euro. Dla porównania, polisa turystyczna, gwarantująca, że te koszty pokryje ubezpieczyciel, będzie nas kosztowała prawdopodobnie kilkaset złotych.

Next article