Home » winter life 3 » Wyruszasz na zagraniczne szlaki? Pamiętaj żeby zadbać o bezpieczny powrót
winter life 3

Wyruszasz na zagraniczne szlaki? Pamiętaj żeby zadbać o bezpieczny powrót

Nagła zmiany pogody, ograniczona widoczność, nagle pogorszenie stanu zdrowia czy po prostu zmęczenie mogą być przyczyną wypadków lub nieprzyjemnych zdarzeń na szlaku.   Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą spotkać turystę podczas wyprawy.

W takiej sytuacji dobrze wiedzieć, że możemy liczyć na pomoc i co równie ważne, gdy znajdziemy się już w bezpiecznym miejscu, że kosztów udzielonej nam pomocy nie będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, z którego najczęściej korzystają turyści podczas wyjazdów do krajów europejskich, nie gwarantuje refundacji wszystkich świadczeń. W wielu krajach Unii Europejskiej opłaty bezpośrednio nie związane z leczeniem, jak np. koszty akcji ratunkowej, przewozu karetką, wybrane leki czy wyżywienie pacjenta, wymagają dodatkowej opłaty. Jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy wyruszamy poza Europę. Tu jesteśmy zdani wyłącznie na siebie lub na ubezpieczenie, które zagwarantuje nam, że otrzymamy pomoc gdy będziemy jej potrzebowali.

Wyjeżdżając z biurem podróży zwykle w cenie wyjazdu mamy zagwarantowane ubezpieczenie. Warto jednak zwrócić uwagę czy będzie ono wystarczające, tj. czy ma odpowiednio szeroki zakres, limity kwotowe oraz sumę gwarancyjną i zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia indywidualnie. Realne wartości rynkowe usług medycznych często przekraczają wysokość sumy gwarancyjnej, więc zbyt niska suma ubezpieczenia może narazić turystę na dodatkowe koszty.

Dla przykładu dzienny pobyt we francuskim szpitalu to koszt rzędu ok. 400 euro za dobę, natomiast na oddziale intensywnej opieki medycznej nawet 2,5 tys. euro, transport pacjenta ze złamaną nogą do Polski może kosztować nawet kilkanaście tysięcy euro. 

Jedną z ciekawszych ofert dostępnych na rynku jest ubezpieczenie „Bezpieczny powrót” stworzone we współpracy Polskiego Związku Alpinizmu i PZU. Ubezpieczeni powstało z myślą o podróżnikach, pasjonatach egzotycznych wypraw, wycieczek górskich i szerzej miłośnikach aktywnego wypoczynku. Niezależnie czy cel wyjazdu to wspinaczka w Alpach, trekking w Dolomitach, wyprawa rowerowa po Gruzji, podróż do Ameryki Południowej.

Ubezpieczenie jest także ciekawą ofertą dla wszystkich narciarzy. Sezon się wkrótce zacznie i dobrze ruszyć na stoki ze świadomością, że w razie wypadku wszelkie koszty związane z transportem ze stoku czy później leczeniem i transportem do kraju zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Zakres ubezpieczenie obejmuje koszty akcji ratunkowej i poszukiwawczej, kosztów leczenia, pobytu w szpitalu oraz, w razie konieczności, transportu do Polski. Ochroną objęty jest także bagaż oraz odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone z naszej winy osobom trzecim oraz mieniu.

Ochrona ubezpieczeniowa działa już na terytorium Polski od momentu rozpoczęcia podróży. Dodatkowo można poszerzyć ubezpieczenie, np. o koszty leczenia związane z zaostrzeniem lub powikłaniami choroby przewlekłej, ryzyka wynikającego z aktów terroryzmu, działań wojennych lub stanu wyjątkowego. Istnieje też możliwość przedłużenia ochrony nawet do 16 tygodni.

Ubezpieczenie można kupić online w łatwy sposób i bez zbędnych formalności przez stronę www.pza.org.pl, z każdego miejsca na ziemi, a ochrona działa już w momencie złożenia wniosku.

Next article