Home » pomysł na weekend 2 » Kleszcze. Jak im zapobiegać?
pomysł na weekend 2

Kleszcze. Jak im zapobiegać?

Po pierwsze poprzez stosowanie preparatów ochronnych w postaci płynów wprowadzanych bezpośrednio na skórę lub poprzez stosowanie obroży przeciwkleszczowych. W wymienionych środkach znajduje substancja czynna, która poraża układ nerwowy kleszcza i go zabija – zanim wkłuje się w skórę zwierzęcia. Oczywiście jest to metoda całkowicie bezpieczna dla psa. W przypadku obroży musimy pamiętać, żeby przylegała ona blisko szyi psa, tak, aby substancja czynna, mogła wniknąć w jego skórę. Takie metody dają 100 proc. skuteczność. Trzeba jednak pamiętać, że płyny są skuteczne ok. miesiąca i potem trzeba ponownie je podać, a obroże działają nawet do 8 miesięcy. Na rynku dostępne są również tabletki do gryzienia. Kleszcze przenoszą wiele chorób, nie zapominajmy więc o profilaktyce, czyli szczepieniach. W zakładzie leczniczym dla zwierząt możemy zaszczepić psa przeciwko boreliozie. Szczepionki są bardzo skuteczne, gdyż już po trzecim szczepieniu mamy długotrwałą odporność. Niestety nie dysponujemy szczepionką przeciwko babeszjozie. Ale jeżeli chcemy unikną całkowicie kontaktu z kleszczem, to unikajmy tych miejsc, gdzie one na pewno występują. A rezerwuarem kleszczy są na pewno łąki z wysoką roślinnością, bo najczęściej żerują one na małych krzaczkach i wysokich trawach do ok. metra. To dlatego psy najczęściej łapią kleszcze na swoim pysku.

Kiedy kleszcze są groźne?

Jeszcze do niedawna okres na kleszcze zaczynał się w marca lub kwietniu i trwał do października, a najpóźniej do listopada. Ale teraz kleszcze potrafią być niebezpieczne również zimą. Postępujące zmiany klimatu powodują, że nagłe wzrosty temperatur w miesiącach zimowych nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie mamy typowego przedwiośnia, zima się gwałtownie kończy a w efekcie zaczynają żerować kleszcze, które muszą napić się krwi i złożyć jaja. To dlatego w lecznicach dla zwierząt pacjentów z kleszczami przyjmujemy także w grudniu czy styczniu. Wystarczy żeby temperatury podskoczyła do 15 stopni i już może dojść do wkłucia kleszcza i zaimplementowania niebezpiecznego wirusa kleszczowego zapalenia mózgu lub bakterii krętka boreliozy.

Jak rozpoznać, ze pies jest chory?

Objawy boreliozy są niespecyficzne, choroba może rozwijać się powoli, dając wzrost temperatury, utratę apetytu, czy nawet po miesiącu zapalenie stawów lub zmiany neurologiczne. W przypadku babeszjozy symptomy choroby mogą rozwijać się gwałtowniej z objawami żółtaczki, zapalenia narządów wewnętrznych i anemii. Jeżeli znaleźliśmy kleszcza na skórze psa, przy wystąpieniu opisanych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii, gdyż, szczególnie przy babeszjozie, stan jest poważny i zagraża życiu zwierzęcia. Przy wczesnym rozpoznaniu rokowanie jest dobre, gdyż posiadamy skuteczne leki zwalczające opisane choroby.

Next article