Home » Jedziemy na wakacje » Jak ważny jest dobór właściwego aparatu?
Jedziemy na wakacje

Jak ważny jest dobór właściwego aparatu?

Fot.: Adobe Stock

W wakacje odwiedzamy zapierające dech w piersiach miejsca, które chcemy uwiecznić na fotografiach. Na co zatem zwrócić uwagę podczas ich robienia, by były one jak najlepsze?

Kuba Witos

Fotograf krajobrazowy, specjalizuje się także w zdjęciach sportowych, produktowych i okolicznościowych, pochodzi z Zakopanego, zawodowo zajmuje się fotografią już od trzech lat, od dziecka pasjonuje się fotografią, którą zaraził go jego tata oraz brat, ogromną radość sprawia mu przebywanie w górach

Fot.: Paweł Zalejski

Podczas wakacji wykonujemy wiele zdjęć, jakie są najczęstsze błędy podczas tworzenia fotografii? Co zrobić, aby zdjęcie było udane?

Jeśli chodzi o podstawowe błędy, to z pewnością robimy zbyt dużo zdjęć. Ważne jest, by nasze kadry były przemyślane. Nie warto robić zdjęć na szybko, w przelocie. Polecam chwile się zastanowić, ale też uchwycić dany widok lub obiekt z różnych perspektyw. Najlepiej bawić się kadrami – przecież jesteśmy na wakacjach i powinniśmy mieć przede wszystkim z tego fun. Dobrze też zatrzymać się podczas drogi, gdy zobaczymy coś ciekawego w trakcie podróży, a po zrobieniu zdjęć, warto pozostać tam na chwilę i podelektować się widokiem.

Trzeba pamiętać, że jeśli chcemy sfotografować popularne miejsce, możemy się rozczarować, ponieważ zazwyczaj może znajdować się wokół niego sporo fotografów. Należy wiedzieć, że przerobione zdjęcia w Social Mediach danego zabytku, atrakcji, może znacznie odbiegać od rzeczywistości. Od strony technicznej zalecam robienie zdjęć w formacie RAW, by nie tracić na jakości pliku.

Jakie znaczenie ma wybór aparatu fotograficznego? Na co zwrócić uwagę podczas jego kupna?

Aby zdjęcie było udane, należy zadbać o odpowiednie światło. Dlatego warto nie tylko wybierać porę (wschód lub zachód słońca), ale też aparat fotograficzny. Nowoczesne aparaty dają nam możliwość automatycznych lub półautomatycznych ustawień m.in. większej czułości światła ISO. Wtedy będziemy pewni, że zdjęcie nie będzie prześwietlone lub niedoświetlone. Ważnym aspektem w doborze aparatu jest również to, by nie rzucał się oczy. Dużą rolę odgrywa też waga.

Obecnie mamy do czynienia z erą bezlusterkowców, ponieważ są one lekkie, ale za to mają bardzo dobre parametry i mieszczą się w bagażu podręcznym, nawet z kilkoma obiektywami. Ja zalecam zabieranie ze sobą dwóch obiektywów – np. stałoogniskowego i z uniwersalnym zoomem, by móc uchwycić dalsze kadry. Z pomocą stałoogniskowego (np. obiektyw 35 mm) możemy zrobić dobre zdjęcia typu np. portret lub lifestyle, zamykając też przesłonę (ze światłem 1,8). Obiektyw ze zmienną ogniskową, czyli większym zoomem (24:70, 24:200) pozwoli nam na uchwycenie z daleka np. zwierząt.

Jakie szczególne cechy powinien mieć aparat fotograficzny przeznaczony głównie do użytku w podróży?

W podróży istotna jest przede wszystkim pojemna bateria, ale również możliwość podładowania aparatu za pomocą powerbanka. Można to zrobić zarówno podczas robienia zdjęć, jak i w przerwie – podczas obiadu itp. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór aparatu z opcją Wi-Fi, by można było wgrać nasze zdjęcia, np. do aplikacji na telefon i móc podzielić się nimi od razu w mediach społecznościowych. Wcześniej wspomniałem o lekkości aparatu.

Warto też zabrać ze sobą na wakacje statyw i robić zdjęcia za pomocą samowyzwalacza, dzięki któremu stojąc w ciekawym miejscu, aparat może stać za nami. Gdy podróżujemy, należy wziąć również dodatkowe karty pamięci – jedna karta nie wystarczy. Warto też mieć ze sobą dysk i laptopa, żeby na bieżąco zgrywać zdjęcia. Przechowywanie zdjęć odgrywa dużą rolę. Jestem tego przykładem – gdy zepsuł mi się dysk ze zdjęciami, a nie posiadałem kopii zapasowych, odzyskanie ich wiązało się z dużymi kosztami. Nie zapominajmy jednak o tym, że wakacje to czas beztroski – bawmy się zdjęciami i nie podchodźmy do tego zbyt poważnie.

Next article