Home » Jedziemy na wakacje » Świadomy, aktywny wypoczynek – jak przygotować się do jazdy na rowerze?
Jedziemy na wakacje

Świadomy, aktywny wypoczynek – jak przygotować się do jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze dla wielu jest prosta, jednak, żeby była też bezpieczna i komfortowa, warto się do niej odpowiednio przygotować.

Szymon Syrzistie

Pierwszy Mistrz Polski w Downhill, reprezentował nasz kraj na zawodach Pucharu i Mistrzostw Świata, miłośnik kolarstwa w każdej postaci

Jak się przygotować do rodzinnych wycieczek – o czym warto pamiętać?

Należy pamiętać przede wszystkim o kasku. Wszędzie, nie tylko podczas wycieczki, ale również jadąc do tzw. sklepu. Sami, mając na głowie kask, dajemy przykład naszym dzieciom. Kupno roweru równa się kupno kasku. Należy też mieć lampkę na baterie, szczególnie z tyłu roweru. Bidon z wodą to także podstawa – podczas jazdy na rowerze nie czujemy tak wysokiej temperatury, ale nawodnienie organizmu nadal jest bardzo ważne. Zawsze pakuję ze sobą również zapasową dętkę, pompkę, klucze i łyżkę do opony. Dodatkowo polecam zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową.

Aktywne spędzanie czasu z rodziną w mieście – jak bezpiecznie korzystać z miejskiej infrastruktury rowerowej?

Rozglądajmy się i miejmy oczy dokoła głowy. Należy pamiętać, że samochód ze względu na swoją masę ma o wiele dłuższą drogę hamowania niż rower. Dlatego wjeżdżając na przejazd przez drogę, mimo że jako rowerzyści mamy pierwszeństwo, powinniśmy zwolnić i się rozejrzeć. Nie zatrzymujmy się także na środku ścieżki rowerowej – stwarza to niebezpieczeństwo dla innych rowerzystów. Jeśli chodzi o jazdę z dziećmi, to powinny one raczej jechać przed nami, żebyśmy mogli je widzieć oraz by nas dobrze słyszały. Gdy jeździmy z przyczepkami dla dzieci, warto zainstalować na nich chorągiewki, aby kierowcy aut widzieli, że za naszym rowerem jest także wózek.

Jaka jest rola dobrania odpowiedniego rozmiaru roweru?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru roweru odgrywa kluczową rolę. Istnieje nawet taka dziedzina jak bike-fitting. Niełatwo jest to wytłumaczyć w kilku zdaniach, dlatego najlepiej w tym celu odwiedzić dobry serwis rowerowy. Jeśli nie mamy po drodze serwisu, należy pamiętać o tym, by podczas jazdy nie mieć przeprostu nóg – zawsze, nawet gdy jeden z pedałów jest na dole, musimy mieć delikatnie zgiętą nogę.

Dlaczego ruch odgrywa tak istotną rolę dla naszego zdrowia?

Obecnie wiele osób jest przemęczonych nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Na rowerze możemy odciąć się od negatywnych informacji, złapać trochę „luzu” i po prostu odpocząć psychicznie. Rower też jest świetnym rozwiązaniem dla osób mniej aktywnych, ponieważ jazda na nim nie obciąża stawów. To pierwszy krok do tego, by zacząć się ruszać, a jak wiemy, ruch doskonale wpływa na cały nasz organizm, w tym kondycję fizyczną. Za sprawą np. aplikacji możemy też rywalizować sami ze sobą i przejeżdżać dane trasy coraz szybciej. Jest to dodatkowa motywacja do aktywności fizycznej.


Storm always Ahead!

Jedna z wiodących polskich marek zajmująca się produkcją i montażem rowerów, działająca na rynku od 2011 roku. Jej założycielem jest Adam Ziętek, który koordynuje proces produkcyjny rowerów i zarządza siecią dystrybucji na terenie Polski. Marka STORM znajduje się w TOP 5 polskich producentów rowerów i z każdym rokiem jeszcze prężniej rozwija się na rynku. Rowery marki STORM dostępne są w szeroko rozwiniętej sieci punktów dystrybucyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski.

W portfolio firmy znajdują się rowery:
• Turystyczne (trekking) – idealne rozwiązanie na długie wyprawy po utwardzonych drogach. Komfortowe siodełko, odpowiednio dobrane błotniki i bagażnik sprawdzają się nawet w ciężkich warunkach. Wśród najbardziej popularnych modeli znajdują się Marathon Lady i Marathon Man.
• Miejskie (cityline) – wyróżnia je wyjątkowy design, kolory i wygoda – w ofercie znajdują się m.in. modele: Amsterdam, Paris, Barcelona i wiele więcej.
• Górskie (MTB) – jedne z najbardziej popularnych kategorii rowerów w Polsce. Posiadają wzmacnianą ramę, prostą kierownicę i solidne hamulce mechaniczne lub hydrauliczne –przykładowe modele: Shark Lady, Shark Man, Queen, Spark.
• Crossowe – uniwersalne jednoślady ze względu na zapewnienie dobrego komfortu jazdy zarówno po drogach utwardzonych, jak i nieutwardzonych, posiadają aluminiową ramę, przedni amortyzator oraz przerzutki Shimano. Jednoślady marki są do kupienia w wielu wariantach kolorystycznych.
Dziecięce – dostępne w różnych kolorach, wykonane z aluminium lub ze stali, posiadają różne rozmiary kół.

Do produkcji rowerów STORM używane są komponenty najwyższej jakości. Każdy z wyprodukowanych jednośladów jest dokładnie sprawdzany zaraz po zakończeniu procesu produkcji pod kątem technicznym i jakościowym.

Dzięki szerokiej ofercie Rowerów Storm znajdziesz idealny rower dla siebie i swojego dziecka!

Next article