W tym roku wzrosła również liczba klientów, którzy zamierzają spędzić Boże Narodzenie na zagranicznym wyjeździe. Trend ten jest widoczny i w tym sezonie dotyczy jednej trzeciej klientów wyjeżdżających z biurami podróży w okresie świąteczno-noworocznym.

W tym roku wyraźnie widać, że silnie umacnia się trend podróżowania zimą do krajów ciepłych i egzotycznych. Ze statystyk sprzedaży wynika, że aż 80 proc. klientów, którzy kupują w biurach podróży wyjazdy zagraniczne w terminie świąt, spędzi je w ciepłych krajach. Niecałe 19 proc. klientów wybiera wyjazdy narciarskie. To nieco mniej niż w zeszłym roku, gdy na oferty wyjazdu w pokryte śniegiem góry zdecydowało się 23 proc. klientów.

Narty już nie takie popularne?

Na niekorzyść wyjazdów narciarskich może wpływać wyjątkowo ciepła jesień, która budzi obawy o to, jak naśnieżone będą stoki narciarskie. W miarę spadku temperatury, tendencja sprzedaży może się odwrócić. Szczególnie, że biura podróży obejmują swoje oferty gwarancją śniegu i dają możliwość zmiany kierunku w przypadku gdyby śniegu zabrakło.

Trzeba oczywiście pamiętać, że dane z biur podróży nie odzwierciedlają całego rynku. Wyjazdy zimowe do bliżej położonych krajów, takich jak Austria, bardzo popularna Słowacja, czy Włochy, Polacy często organizują sobie na własną rękę, podobnie jak wyjazdy w polskie góry. Czym innym są wyjazdy egzotyczne do krajów, w których bez profesjonalnej opieki organizatorów turystyki ciężko jest się poruszać.

W poszukiwaniu ciepła

Lista ciepłych krajów, do których Polacy najchętniej udają się w okresie zimowym, nieco zmieniła się w porównaniu z zeszłym rokiem. Do tej pory najważniejszym kierunkiem polskich wyjazdów zimowych był Egipt. W tym roku, w efekcie ostrzeżeń wydawanych przez MSZ, odradzających podróże do tego kraju, a także na skutek zamachu na rosyjski samolot turystyczny, który rozbił się na półwyspie Synaj, sprzedaż tego kierunku zdecydowanie spadła. W przypadku wyjazdów w okresie świąt i Nowego Roku mamy do czynienia ze spadkiem trzykrotnym.

Zyskują na tym inne kierunki z oferty zimowej, przede wszystkim Wyspy Kanaryjskie. W sezonie 2015/2016 najbardziej popularną turystyczną destynacją jest Fuerteventura, której sprzedaż wzrosła o 55 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na drugim miejscu plasuje się Teneryfa (31 proc. wzrostu). Na Wyspy Kanaryjskie w okresie zimowym wybiera się 24 proc. klientów polskich biur podróży. Podobny odsetek decyduje się na kierunki bardziej egzotyczne.

W tym sezonie bardzo dobrze sprzedaje się Kuba i Dominikana. W ubiegłym roku przebojem wśród kierunków egzotycznych była Tajlandia, w tym roku jej sprzedaż nieco spadła. Popularnością cieszą się też Emiraty Arabskie i Wyspy Zielonego Przylądka, a także Chiny, Sri Lanka, Gambia, Tanzania i Meksyk.

Ceny nam sprzyjają

Wyjazdom w tym roku sprzyjają nieco niższe ceny niż w 2014 roku. Za wyjazdy do najpopularniejszych w okresie zimowym krajów, takich jak Austria, Wyspy Kanaryjskie, czy Egipt, nieco potaniały, podrożały jedynie wyjazdy do bardzo popularnych zimą Włoch.

Spora część Polaków nadal decyduje się na wyjazdy zimowe w polskie góry. Polska infrastruktura narciarska, choć wiele pozostało do zrobienia, rozwija się coraz lepiej. W kilku ostatnich latach powstało sporo nowoczesnych wyciągów, a ośrodki narciarskie, takie jak Szczyrk, Białka Tatrzańska, czy Karpacz, cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko zresztą wśród Polaków. Na polskich stokach znajdziemy mnóstwo przyjezdnych z Rosji i Ukrainy.