tarło się tak już od lat, że najlepszym kierunkiem na zimowy wypoczynek są góry, i to nie tylko ze względu na możliwość uprawiania sportów zimowych, bo nie każdy je lubi, ale przede wszystkim ze względu na widoki i atmosferę, która zimą w górach jest niepowtarzalna. A kto powiedział, że górą nie możemy spacerować po szlakach? Dla tych, którzy lubią przygodę, zapraszamy na narty biegowe, czy też wędrówkę na fokach i rakietach śnieżnych. Planując wyjazd zimowy, musimy brać pod uwagę z kim jedziemy. Inne miejsca wybierzemy na wyjazd rodzinny, inny na wyjazd osób już wprawionych w turystykę górską, a jeszcze inny dla seniorów. Jeśli więc zastanawiacie się gdzie jechać zimą, to rodzinom z dziećmi polecam miejsca kameralne, z ciekawymi szlakami dla każdego. Są takie miejsca w naszych polskich Sudetach, gdzie wciąż ostatnie słowo należy do Natury. Takim właśnie miejscem są Góry Bystrzyckie. W samym zaś sercu tychże gór, na (umownej) Przełęczy Spalona, 811 m n.p.m., znajduje się schronisko PTTK Jagodna. W pobliżu funkcjonuje wyciąg narciarski, trasy narciarstwa biegowego oraz szlaki piesze.

Miłośnikom nart biegowych polecam Góry Stołowe, które pod względem długości tras dla narciarstwa biegowego w Polsce zajmują drugie miejsce – zaraz po Górach Izerskich. Trasy te są regularnie przygotowywane ratrakiem. W dodatku wszystkie trasy narciarskie biegną po zjawiskowych terenach Parku Narodowego Gór Stołowych. Na miłośników zimowej turystyki czekają wypożyczalnie nart. Do spania polecam prywatne kwatery, uznane schroniska górskie PTTK. Można też smacznie zjeść – w tej kategorii polecam kuchnię w schronisku w Pasterce.

Kolejnym miejsce polecanym na zimowy wyjazd w góry jest Schronisko PTTK Samotnia, leżące na jednym z bardziej uczęszczanych szlaków w Karkonoszach. Gospodarze schroniska dbając o dobre samopoczucie odwiedzających w chwilach, gdy pogoda nie dopisuje, przygotowali bogato zaopatrzoną bibliotekę oraz gry planszowe dla całej rodziny.

Planując wyjazd zimowy w góry, zapewne jak wiele osób stajesz przed dylematem, jak się ubrać i co zapakować do plecaka. Niezbędna jest wielowarstwowa odzież, bielizna termoaktywna, odpowiednie buty (wysokie, z twardą podeszwą), stuptuty i sprzęt pozwalający bezpiecznie przemierzać górskie szlaki (nie można zapomnieć o apteczce). Pamiętaj, że do górskiej wyprawy trzeba być bardzo dobrze przygotowanym i niczego nie wolno zaniedbać, bo lekceważenie gór bywa naprawdę niebezpieczne, o czym przeczytać można prawie każdego dnia w komunikatach GOPR i TOPR. Dodatkową ochronę przed niską temperaturą zapewnia druga warstwa – może być to polar. Od zewnątrz ciało ochroni kurtka przeciwdeszczowa. Spacerując zimą po niższych górach warto zaopatrzyć się w rakiety śnieżne, które w znacznym stopniu ułatwiają poruszanie się po śniegu. Do plecaka spakować należy czołówkę i naładowane akumulatorki oraz naładowany telefon, od którego niejednokrotnie zależy ludzkie życie.

Prawie wszystkie schroniska górskie serwują nieodpłatnie wrzątek, wystarczy mieć termos, a taki z ciepłym napojem, kanapki czy czekolada przydają się, gdy planujemy całodniową wycieczkę. Do tego warto pamiętać o folii termicznej zwanej "folią życia". Kupimy ją w każdym sklepie górskim, a nawet w aptece, a w sytuacjach kryzysowych pomaga zachować ciepło.

Przed wyjściem w góry zainstaluj w swoim telefonie aplikację „Ratunek”, która pozwoli ratownikom szybko zlokalizować Twoje położenie i udzielić niezbędnej pomocy.

W góry koniecznie musimy zabrać ze sobą zdrowy rozsądek, szacunek dla gór i ludzi tam spotkanych. Zapisz lub zapamiętaj! Telefon ratunkowy GOPR i TOPR 601 100 300.