Jakub Rusakow, Wojciech Kreftdzieckowpodrozy.pl

 

jednej strony trzeba więc zapewnić maluchom rozrywkę, z drugiej zwracać szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Przecież rodzice mogą być zadowoleni tylko wtedy, gdy będą spokojni o swoje pociechy.

– Moda na podróżowanie wśród Polaków trwa w najlepsze. W 2017 r. strony portalu www.dzieckowpodrozy.pl odwiedziło już ponad 2 mln rodziców, rok temu niewiele ponad milion. Wyjeżdżamy coraz dalej, ale jednocześnie zaczęliśmy odkrywać także lokalne ciekawostki. Jedni wolą wczasy zorganizowane przez biuro podróży, inni decydują się na spontaniczne wyjazdy bez dokładnego planowania. – komentuje Wojciech Kreft z portalu Dzieckowpodrozy.pl.

Przygotowania

Niezależnie od tego czy wybieramy się na inny kontynent, czy zaledwie nad najbliższe jezioro, koniecznością jest dobra organizacja i odpowiednio spakowany bagaż. Pamiętajmy, że dzieci potrzebują znacznie więcej rzeczy niż dorośli – zabawki, bez których mogą się nudzić, dodatkowe ubrania w razie przemoczenia, spocenia czy nawet zniszczenia w trakcie zabawy, a dla mniejszych dzieci także pieluchy i inne przybory higieniczne. Nie wolno zapomnieć o apteczce, w której znajdą się nie tylko środki opatrunkowe na ewentualne skaleczenia, ale także leki przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe, krople do nosa, krople żołądkowe, balsam lub olejek do opalania z wysokim filtrem UV (dla małych dzieci najlepiej SPF 50 lub SPF 50+), środki na chorobę lokomocyjną i preparat odstraszający owady. Jeśli zamierzamy wyruszyć w podróż z małym dzieckiem, warto wcześniej udać się do lekarza i zapytać go, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Sztuka pakowania nie jest łatwa do opanowania i początkowo na pewno czegoś zapomnicie. Nie panikujcie wtedy, tylko postarajcie się przy najbliższej okazji uzupełnić braki lub, jeśli to niemożliwe, zastąpić je zamiennikami. Za każdym następnym razem będzie Wam już łatwiej. Lista rzeczy, które trzeba spakować, jest zależna też od warunków, w jakich będziecie nocować. Tu warto mieć pewność, że miejsce, w którym spędzicie Wasz zimowy wypoczynek będzie przyjazne dzieciom. I wcale nie chodzi tu o luksus, a raczej o podejście. Obiektów przyjaznych rodzinie najlepiej szukać wśród znajomych rodziców, ale także na forach internetowych czy popularnych serwisach internetowych, np. www.dzieckowpodrozy.pl – jest w czym wybierać.

Dojazd

Środek transportu trzeba dostosować do odległości. Na drugi koniec Europy trudno będzie nam dojechać samochodem, może to być też nieopłacalne. Samochód daje nam jednak możliwość zabrania największego bagażu, co przy podróżowaniu z małymi dziećmi, szczególnie podczas zimowego wypoczynku, ma niebagatelne znaczenie.

Trzeba jednak pamiętać, że co jakiś czas należy zrobić postój, aby maluchy nie przebywały za długo w jednej pozycji (wygodne i bezpieczne foteliki samochodowe są oczywistością). Postój zimą z małymi dziećmi trzeba staranniej zaplanować, o ile w lecie wystarczy jakikolwiek bezpieczny parking, o tyle zimą, aby uniknąć przeziębienia, warto zatrzymywać się w miejscach zadaszonych, np. restauracje czy stacje paliw z placem zabaw. Wygoda podróży dotyczy też innych środków transportu – na chwilę można wstać zarówno w autobusie, pociągu, jak i samolocie. Z tymże w przypadku lotów z dzieckiem sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana ze względu na zmiany ciśnienia, które maluchy zazwyczaj źle znoszą. Można im wtedy podać coś do picia, a starszym gumę do żucia, aby zatkane uszy się odblokowały. Nie można zapomnieć o środkach na chorobę lokomocyjną, jeżeli nasza pociecha słabo znosi dłuższe przejazdy, a także o zabawach, dzięki którym dziecko nie będzie się nudzić i nie zacznie narzekać. Mogą to być zwykłe kolorowanki, gry słowne czy planszowe, choć dzisiaj nietrudno zabrać ze sobą tablet i puścić dziecku jego ulubioną bajkę. To też doskonały czas na wspólne rodzinne mini-zabawy.

O czym warto pamiętać wybierając się samochodem w dłuższą zimową podróż?

  • Starannie sprawdzić samochód – zimowe awarie w trasie to nic przyjemnego, dlatego sprawdźcie dodatkowo swoją opcję ubezpieczenia Assistance.
  • Opony zimowe – to podstawa bezpiecznej podróży.
  • Łańcuchy śniegowe – w niektórych krajach są one bezwzględnie wymagane, warto jednak wcześniej przećwiczyć ich zakładanie na koła.
  • Pamiętajcie o dobrych wycieraczkach i niezamarzającym płynie.
  • Okulary przeciwsłoneczne – zimą mogą przydać się nawet bardziej niż latem.
  • Kamizelka odblaskowa – ta powinna być zawsze na wyposażeniu samochodu.
  • Saperka lub łopata do śniegu – przyda się nawet przy wyjeżdżaniu z zaśnieżonego miejsca parkingowego.
  • Dodatkowe akcesoria: odmrażacz do zamków, latarka, koc, termos i wygodne rękawiczki.