ezzałogowe statki powietrzne, zwane potocznie dronami, to świetna alternatywa dla niekonwencjonalnego wykorzystania aparatów, smartfonów oraz kamer sportowych. Dzięki nim możesz obserwować świat z góry, filmować bliskich, którzy spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu lub ćwiczyć podniebne akrobacje. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem „bezzałogowca” lub zastanawiasz się nad jego zakupem, zapoznaj się z zasadami wykonywania lotów. Pamiętaj, że brak wiedzy na temat przepisów lotniczych może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników przestrzeni powietrznej.

Drony od kilku lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, nie opuszczając najwyższych miejsc w rankingach najchętniej kupowanych prezentów. Jednak latając rekreacyjnie lub sportowo warto pamiętać, że operacje dronem można wykonywać tylko w zasięgu wzroku, na otwartej przestrzeni. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno latać nad ludźmi, drogami oraz w pobliżu lotnisk. Wykonując lot dronem o masie powyżej 600 g należy zachować odległość poziomą 30m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych oraz 100m od zabudowy. Obserwując świat „okiem drona” szanujmy prywatność innych. Nie nagrywajmy osób, które nie wyraziły na to zgody. Jeżeli chcemy dzielić pasję do latania bezzałogowego z najmłodszymi, pamiętajmy, że dzieci powinny wykonywać loty pod nadzorem osoby dorosłej. Nie wszędzie można latać dronem. Są miejsca i strefy, w których loty są zakazane. Do takich należą m.in. lotniska komunikacyjne. Zachęcamy do korzystania z dostępnych aplikacji mobilnych oraz stron internetowych, które w przejrzysty i zrozumiały sposób pomogą w podjęciu decyzji odnośnie odpowiedniego miejsca wykonywania lotów.

Latając dronem dbajmy o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu lotniczego oraz osób na ziemi. Pamiętajmy, że to operator drona ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe w wyniku lotu. Dron, pomimo tego, że wygląda jak zabawka, podlega przepisom prawa lotniczego. Za ich złamanie przewidziane są sankcje karne, w tym nawet kara pozbawienia wolności.

Latanie „dronem” może być świetną zabawą dla całej rodziny, ale wiąże się również z dużą odpowiedzialnością. Dlatego planując weekend z dronem warto zapoznać się z przepisami i latać bezpiecznie – latać z głową.