Płock to fenomenalnie położone miasto na wysokiej ponad 50-metrowej skarpie nad Wisłą (Wzgórze Tumskie zostało wpisane na listę Pomników Historii), uwieczniane od wieków przez mistrzów pędzla, fotografii i kina. Jego magia polega także na wyjątkowym uroku, jaki tworzy połączenie historii i nowoczesności.

Wystarczy krótki spacer, by dostrzec, że jesteśmy w mieście z tradycjami, którego historia zapisała ważny rozdział w dziejach Polski. Płock był przez wieki siedzibą książąt mazowieckich, a na przełomie XI i XII wieku – stolicą państwa polskiego. Zabytkowy kompleks z Bazyliką Katedralną oraz fragmentami zamku książęcego, usytuowany na stromej wiślanej skarpie, stanowi najbardziej charakterystyczny element pejzażu miasta. W Kaplicy Królewskiej w katedrze znajduje się sarkofag z prochami dwóch władców Polski – Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Naprzeciw świątyni, w dawnym opactwie pobenedyktyńskim, mieści się Muzeum Diecezjalne ze skarbcem, gdzie eksponowany jest m.in. romański kielich księcia Konrada Mazowieckiego oraz herma św. Zygmunta – relikwiarz, dar króla Kazimierza Wielkiego.

Ważnym punktem na turystycznej mapie Płocka jest również Muzeum Mazowieckie, które oferuje największy w kraju zbiór sztuki secesyjnej, bogatą kolekcję art déco oraz multimedialną ekspozycję „X wieków Płocka”.

Płock to również „Małachowianka” uznawana za najstarszą istniejącą w tym samym miejscu szkołę, kontynuatorka tradycji benedyktyńskiego trivium z 1180r. Do dziś zachowało się pochodzące z XIII w. skrzydło szkoły z XV-wieczną gotycką wieżą, w której znajduje się obserwatorium astronomiczne. Z myślą o turystach w podziemiach dawnej kolegiaty powstała efektownie oświetlona ścieżka dydaktyczna, wspaniale eksponująca odkryte zabytki m.in. z okresu romańskiego, gotyckiego czy baroku.

Zwiedzając miasto nie sposób ominąć Starego Rynku, ulubionego miejsca spotkań płocczan. Wzrok przyciąga biała bryła klasycystycznego ratusza, projektu Jakuba Kubickiego. Według tradycji odbyło się tutaj ostatnie posiedzenie parlamentu i rządu Królestwa Polskiego przed upadkiem powstania listopadowego w 1831r. W południe z ratuszowej wieży prezentowana jest, nawiązująca do historii miasta, scena pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza, a trębacz odgrywa hejnał.

Obok historii można tu poczuć rytm wielkich festiwali muzycznych, takich jak AUDIORIVER (26-28 lipca) czy POLISH HIP HOP FESTIVAL (1-3 sierpnia) oraz innych wydarzeń o charakterze kulturalnym. Całe rodziny uczestniczą w Nocy Muzeów (18 maja), Dniach Historii Płocka (21-23 czerwca) czy w akcji Płock za pół ceny (27-29 września) – promującej turystykę weekendową. Stałe grono sympatyków ma Vistula Folk Festival (19-25 sierpnia) oraz Jarmark Tumski (31 maja-2 czerwca), przyciągający kolekcjonerów, miłośników wyrobów rękodzielnych i smakoszy produktów regionalnych.

Płock to również idealne miasto na rodzinny wypad. Warto zajrzeć do ZOO i bliżej poznać jego ponad 7,5 tysiąca mieszkańców, przejechać się Ciuchcią Tumską, pospacerować po nowych bulwarach czy udać się w rejs po Wiśle – królowa polskich rzek oferuje świetne warunki do żeglowania, piękne widoki i możliwość obcowania z dziką przyrodą.

Każdy, kto zdecyduje się tu przyjechać, może liczyć na sporą dawkę atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy również na naszą stronę internetową www.plock.eu oraz media społecznościowe – facebook/plock i instagram/plock_official.