esień potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców, bo tak naprawdę mało kto dostrzega zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Na co więc warto zwrócić uwagę planując dłuższą podróż?

Jesień niesie za sobą radykalne zmiany warunków pogodowych. Dlatego tak ważną rzeczą jest przystosowanie samochodu do nowych zagrożeń związanych z poślizgami. Obniżona temperatura oraz częstsze opady bez wątpienia stwarzają niebezpieczne sytuacje, a deszcz, który niedawno zaczął padać jest najgroźniejszy. Właśnie tak mamy w tej chwili – po długim okresie suchej pogody brud z jezdni w połączeniu z deszczem tworzy niebezpieczną mazię. Należy pamiętać o podgrzewanych lusterkach, bo dzięki tej funkcji mamy lepszą widoczność, Ale na tym nie koniec… Istotną kwestią jest zmiana prędkości. Ta w okresie jesiennym powinna być radykalnie mniejsza.

Troska o stan techniczny pojazdu i dostosowanie go do pogarszających się warunków jazdy to podstawa dla każdego roztropnego kierowcy. Jak przygotować samochód do wyjazdu weekendowego?

Między stylem jazdy jesienią a latem jest kolosalna różnica. Jesienią jest zdecydowanie więcej wilgoci, dlatego przed tym sezonem powinniśmy przejrzeć samochód pod względem klimatyzacji, wentylatorów i uszczelek – tych wszystkich kwestii, które osuszają nasz samochód w środku. Wycieraczki, czyste szyby, dmuchawa, odpowiednie użycie wentylatorów, klimatyzacja – to bez wątpienia najważniejsze kwestie, o które powinniśmy zadbać.

Czy coraz niższe temperatury oraz chłodne poranki sprawiają, że już w połowie października warto pomyśleć o zmianie opon z letnich na zimowe?

Jesteśmy w przejściowej porze roku, a opony letnie po całym sezonie mają znaczny stopień zużycia bieżnika, który ma radykalne znaczenie dla przyczepności pojazdu. Na przykład, jeśli zakładamy nowe opony letnie w kwietniu i nie jeździmy zbyt agresywnie, to na koniec sezonu są one na tyle zużyte, że potencjał wpadnięcia w poślizg jest trzykrotnie większy. Natomiast jeśli jeździmy agresywnie, mamy samochód ciężki i lubimy jeździć szybko, to opony potrafią się na tyle zużyć, że zagrożenie wpadnięcia w poślizg zwiększa się nawet 10-krotnie.

Jak zachowywać się w trakcie mgły? W jaki sposób operować światłami, by zapewnić sobie optymalną widoczność?

Jesienią zmrok zapada szybciej, dlatego bardzo ważna jest umiejętność odpowiedniego używania świateł. Jesienią są inne warunki atmosferyczne, inna widoczność – mgła, obniżona przejrzystość powietrza, deszcz, a kierowcy w takich warunkach zamiast jeździć na światłach drogowych, jeżdżą na światłach dziennych. Jadąc na światłach dziennych nie palą się tylne światła, które są bardzo pomocne, bo zapewniają lepszą widoczność i z przodu, i z tyłu pojazdu.

Skoro mówimy o wyjazdach rodzinnych, to nie zapominajmy o dzieciach, które również często towarzyszą w podróży. W jaki sposób zadbać o ich bezpieczeństwo nie tylko w samochodzie, ale i w drodze do szkoły?

Oczywiście niezwykle ważną rzeczą jest odpowiedni fotelik oraz jego sposób zamontowania. Jeżeli jedziemy sami z dziećmi to należy właściwie ustawić ten fotelik. Dzieci bardzo małe najlepiej przewozić na fotelu z przodu. Natomiast dzieci starsze powinno się posadzić za siedzeniem pasażera z przodu, by móc je z łatwością obserwować. Dlaczego jest to tak ważne? Na płacz dziecka reagujemy odwróceniem głowy, co w trudnych warunkach atmosferycznych może być wyjątkowo niebezpieczne.

Jakie pory dnia najlepiej wybierać na dłuższą wyprawę? Dzień czy noc?

Różnie. Wszystko zależy od preferencji kierowcy. Myślę, że infrastruktura bardzo się poprawiła na polskich drogach, więc w ciągu dnia już nie ma takiego zagrożenia korkami. Oczywiście wyjątkiem zawsze będą wyjazdy w okresie wakacyjnym i świątecznych. Ale dzięki najnowszym aplikacjom możemy monitorować natężenie ruchu.

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy?

Najczęstszym błędem jest… egoizm i pycha, które przejawiają się w różnych zachowaniach na drodze. Przez zawiść na drodze wykształciliśmy niebezpieczny styl jazdy – „ja jestem najważniejszy”. Takie zachowanie pobudza stres, a co za tym idzie wypadki i kolizje. Jednak egoizm nie jest jedynym problemem… Jesteśmy podatni na wszelkie informacje marketingowe ze świata motoryzacji, które przekonują nas do tego, że samochody są coraz bezpieczniejsze, ale często zapominamy o tym, że to właśnie człowiek jest najważniejszy w tym układzie.