o Śląsk to dziś bogaty w różnorodne atrakcje region. Zastanawiamy się nad górami? Do wyboru mamy Beskid Żywiecki, Śląsk Cieszyński, a nawet Jurę Krakowsko-Częstochowską, czyli mekkę wspinaczki skałkowej. Nie jest to już sport ekstremalny, w zasadzie skorzystać z usług szkółek wspinaczkowych może każdy, w każdym wieku i z dowolnymi umiejętnościami. Byle pod okiem instruktora, który oceni możliwości adepta wspinaczki i pomoże zdobyć swój pierwszy szczyt.

Centralna część województwa to przede wszystkim wielka aglomeracja. Ale jest ona bardzo zielona z blisko 650-hektarową  plamą zieleni Parku Śląskiego. Do wyboru mamy tam zoo, trasy rowerowe i rolkowe, najstarsze w Polsce śląskie wesołe miasteczko z rollercoasterem, w którym młodzi pogromcy mogą rozprawić się z wszelkimi duchami i potworami.

Śląsk to jednak przede wszystkim kopalnie. Samo Muzeum Śląskie znajduje się na terenie kopalni Katowice, która jeszcze 15 lat temu normalnie funkcjonowała. Jednak najbardziej znana jest chyba kopalnia Guido, z trzema różnymi poziomami zwiedzania. Poziom 170 – pokazujący pracę górnika, poziom 320, gdzie dzisiaj znajduje się pub i można napić się bardzo dobrego piwa i ostatni – 355, gdzie można przeżyć prawdziwą górniczą szychtę. To jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Nie należy zapominać o nowo otwartej sztolni Królowa Luiza i jedynym obiekcie wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO – kopalni srebra w Tarnowskich Górach.

A gdy dopadnie nas głód, warto popróbować śląskich smaków. W ramach tutejszego szlaku kulinarnego wszystkie potrawy są certyfikowane przez specjalną komisję złożoną m.in. z etnografów i kucharzy. Pełna lista restauracji znajduje się na stronie slaskiesmaki.pl.