Home » Jedziemy na wakacje » Zakażenia układu moczowego w okresie wakacyjnym
Jedziemy na wakacje

Zakażenia układu moczowego w okresie wakacyjnym

Zakażenia-układu-moczowego-w-okresie-wakacyjnym
Zakażenia-układu-moczowego-w-okresie-wakacyjnym
Dr Mikołaj Przydacz

Dr Mikołaj Przydacz

Katedra i Klinika Urologii CM UJ w Krakowie

W okresie wakacyjnym infekcje dróg moczowych, a przede wszystkim pęcherza moczowego oraz cewki moczowej, są częstym i istotnym problemem. Stanowią one dużą uciążliwość, która może zepsuć nawet najlepiej zaplanowany urlop. Do głównych czynników ryzyka, czyli zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia w obrębie dolnych dróg moczowych w sezonie letnim zaliczamy: częste korzystanie z basenów i zbiorników wodnych, wielogodzinne przebywanie w syntetycznej bieliźnie (czyli w tym przypadku w kostiumie kąpielowym) oraz wysokie temperatury otoczenia. Najczęstszą przyczyną infekcji są bakterie z gatunku Escherichia coli, niemniej zakażenia mogą być również wywołane przez inne bakterie, a także wirusy i grzyby.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia w obrębie dolnych dróg moczowych należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny, w tym higieny okolic intymnych. Każdorazowa kąpiel w basenie lub innym zbiorniku wodnym powinna być poprzedzona i zakończona skorzystaniem z prysznica z czystą wodą. Należy również pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów (co najmniej dwóch litrów dziennie) i częstym oddawaniu moczu. Nigdy nie powinno się wstrzymywać mikcji, gdyż działanie to sprzyja rozwojowi bakterii. Wskazane jest także unikanie takich produktów jak perfumowane płyny do higieny intymnej czy sztuczna bielizna, gdyż mogą one wywoływać podrażnienia.

Długotrwałe przebywanie w mokrym kostiumie kąpielowym jest przeciwwskazane. Osoby z nawracającymi zakażeniami w obrębie dróg moczowych powinny zmieniać bieliznę po każdej kąpieli odbytej w basenie lub innym kąpielisku. Podczas wypoczynku, powinniśmy korzystać tylko z akwenów z odpowiednią i rzetelną kontrolą sanitarną. Warto zapoznać się z wykazami kąpielisk, w których możemy znaleźć informację na temat stanu wody w danym zbiorniku. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, osób starszych i ludzi z obniżoną odpornością. Kobiety w czasie menstruacji (nawet jeśli stosują tampony) oraz osoby z biegunką bezwzględnie powinni unikać korzystania z jakichkolwiek akwenów. Najnowsze badania naukowe pokazują, że suplementy diety z żurawiną mogą odgrywać istotną rolę w prewencji zakażeń pęcherza moczowego, jednak tylko u kobiet nieobarczonych innymi istotnymi czynnikami ryzyka rozwoju infekcji w obrębie dróg moczowych.

Zakażenie pęcherza moczowego najczęściej objawia się bólem i dyskomfortem w okolicy nadłonowej, bolesnym oddawaniem moczu, parciami naglącymi (czyli nagłą i silną potrzebą udania się do toalety), częstomoczem lub nawet gorączką. Zakażenie cewki moczowej zazwyczaj współwystępuje z pieczeniem i bólem w obrębie cewki, jednak może również objawić się ropnym wyciekiem. W przypadku wystąpienia wspomnianych powyżej objawów, wskazana jest konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza urologa. Nie zapominajmy również o innych częstych przyczynach infekcji dróg moczowych w okresie wakacyjnym, takich jak przygodne stosunki płciowe i, jeśli wystąpiły, zawsze mówmy o tym podczas konsultacji lekarskiej.

Next article