est Pani wielką miłośniczką zwierząt, sama zajmuje się Pani kilkoma własnymi – jak godzi Pani rolę psiego opiekuna i intensywny tryb życia?

Przyznam, że przy moim trybie życia nie jest to łatwe. Dużo podróżuję po całym świecie, ale mimo to staram się pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad moimi psami. Na szczęście mieszka ze mną mama i jest ona dla mnie ogromnym odciążeniem, zwłaszcza w momentach moich wyjazdów. Mimo że wiem, że są pod najlepszą opieką, nie lubię ich zostawiać na długo samych i zawsze czekam z utęsknieniem na powrót do domu. Posiadanie psa oraz powrót do domu po ciężkim dniu sprawia, że ten dom jest pełen energii, a same psy dają tyle radości i sprawiają, że chce się żyć. To wynagradza wszelkie trudności logistyczne!

Często Pani podróżuje – czy czworonożni przyjaciele towarzyszą Pani w wyjazdach, czy znajduje Pani dla nich zastępczego opiekuna?

Do niedawna miałam sześć psiaków, dzisiaj jest ich już tylko piątka. Niestety podróżowanie z kilkoma psami jest ciężkie do wykonania, jeśli nie niemożliwe. Jestem tak przyzwyczajona do obecności psiaków koło mnie, że kiedyś starałam się zabierać jednego lub dwa psy ze sobą. Jednak one przez tyle lat mieszkania razem na tyle ze sobą zżyły, że ciężko znoszą rozłąkę. Dlatego zdecydowałam, że lepiej zostawiać cała gromadkę w domu w Los Angeles. Podczas moich wyjazdów psiaki zostają najczęściej pod opieką mamy, za co niezmiernie jej dziękuję. Nie mogłabym wyobrazić sobie lepszego opiekuna dla nich.

Czy warto zabrać ze sobą zwierzaka na wakacje? Jakie rozwiązania poleca Pani osobom, które planują urlop ze swoim pupilem?

Wspólne spędzanie czasu oraz wyjazdy ze zwierzakiem to jedne z najprzyjemniejszych chwil zarówno dla właścicieli, jak i czworonoga. Co może być lepszego niż wspólne długie spacery w lesie czy nad brzegiem morza? Przed każdym wyjazdem na urlop warto się upewnić, że miejsce do którego się udajecie jest pet friendly, by nie było niespodzianki w momencie przyjazdu na miejsce. Niestety nie każdy hotel akceptuje psiaki, więc sprawdzenie tego to na pewno podstawa wyjazdu!

O czym należy pamiętać przygotowując swojego psa czy kota do trasy? Jak zadbać o jego komfort jazdy czy lotu?

Bardzo ważne jest, by przed wyjazdem z psem lub kotem upewnić się, że zwierzę jest zdrowe i może podróżować. Należy pamiętać o zabraniu akcesoriów, ulubionych zabawek pupila oraz pożywienia, które sprawią, że zwierzę będzie nie tylko zadowolone ze wspólnej podróży, ale i będzie czuło się bezpiecznie. Warto także wybrać się do weterynarza, który w przypadku zwierząt, które źle znoszą podróż, przepisze leki zapobiegające chorobie lokomocyjnej oraz poda środki przeciw kleszczom, by nasz pupil wrócił cały i zdrowy.

Niestety nadal bardzo dużym problemem jest porzucanie zwierząt przed wakacjami. Jak wzbudzić w ludziach poczucie odpowiedzialności i empatii za własnego zwierzaka?

Niestety to wciąż duży problem, gdy osoby tuż przed wyjazdem na wakacje porzucają swoje zwierzaki, dlatego przed przyjęciem nowego zwierzęcia do domu, tak ważne jest, by zastanowić się, czy tryb życia osoby która chce mieć psa pozwoli na opiekę nad czworonogiem. Ważne jest by wszyscy domownicy zgadzali się na podsiadanie psa, gdyż od momentu pojawienia się jego w mieszkaniu takie osoby przejmują pełną odpowiedzialność za czworonoga na wiele lat.