kres wakacji wiąże się z licznymi wyjazdami z przyjaciółmi czy rodziną. Chcąc uchronić domowy budżet przed utratą płynności, należy wziąć pod uwagę ryzyko, z którym może wiązać się wypoczynek. Różnią się one nieco w zależności od tego, z kim podróżujemy oraz na jaki kierunek wyjazdu i rodzaj transportu się zdecydujemy. Dlatego wybierając odpowiednią polisę, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i potencjalne zagrożenia.

UBEZPIECZENIE NA KAŻDY WYPADEK

Niezależnie gdzie wybierzemy się na wypoczynek, polisa ochroni nas przed finansowymi skutkami niespodziewanego zdarzenia. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czy NNW może ochronić nasz domowy budżet w sytuacji np. wypadku na rowerze czy na szlaku pieszym w górach. Pamiętajmy, aby przed zakupem polisy dokładnie zastanowić się, jaki zakres ochrony jest nam potrzebny oraz kogo ma ono obejmować. Jedna polisa może chronić bowiem jedną lub kilka osób, np. całą rodzinę.

EKUZ NIE WYSTARCZY

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje za granicą pełnej i bezpłatnej opieki medycznej, ratownictwa górskiego oraz transportu medycznego do Polski. Niestety, koszty takich interwencji mogą sięgać od kilku do nawet kilkuset tysięcy euro. Dlatego warto zadbać o polisę turystyczną, która pokryje ewentualne koszty związane z nieprzewidzianym zdarzeniem i skróci czas oczekiwania na otrzymanie odpowiednich świadczeń.

PODRÓŻ SAMOLOTEM

Oprócz opieki medycznej ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj pokrywa koszty zniszczenia bagażu, rezygnacji z opłaconego noclegu, czy uszkodzenia sprzętu elektronicznego lub sportowego. Dodatkowo, coraz więcej Polaków wyjeżdża na wypoczynek korzystając z transportu lotniczego. Pasażerowie wykupujący odpowiednią polisę zagwarantują sobie pokrycie kosztów, które wynikną z opóźnienia ich bagażu lub odwołania przelotu. Na rynku obecne są także ubezpieczenia rezygnacji z przelotu z powodu nagłej choroby, śmierci bliskiej osoby czy utraty pracy, a nawet włamania do domu.

UBEZPIECZENIE SZKOLNE PODCZAS WAKACJI

Większość uczących się dzieci jest objęta tzw. ubezpieczeniem szkolnym, czyli polisą następstw nieszczęśliwych wypadków, która działa również w czasie wakacyjnego urlopu. Dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem, jaką sumę i jaki zakres ubezpieczenia oferuje szkolne NNW. Pamiętajmy o sprawdzeniu, czy ubezpieczenie szkolne NNW działa poza granicami kraju.

AKTYWNY URLOP

Na zakres ubezpieczenia powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę w sytuacji, gdy podczas urlopu chcielibyśmy uprawiać sport. Zazwyczaj mamy w ramach ubezpieczenia do wyboru dwie opcje uprawianego sportu: amatorski lub wyczynowy. Ponadto każdy z ubezpieczycieli w inny sposób definiuje, czym się one różnią. Często w OWU wskazane są konkretne dyscypliny. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania co do zakresu ochrony, prośmy ubezpieczyciela o wyjaśnienie np. przez infolinię.

BEZPIECZNY DOM

Wyjeżdżając na wakacje nie zapominajmy też o pozostawionym mieszkaniu czy domu. Wykupując odpowiednią polisę nie będziemy musieli martwić się o nasz dobytek. Ubezpieczenie bowiem ochroni nas zarówno przed negatywnymi skutkami różnych żywiołów, ale także przed konsekwencjami finansowymi włamania, kradzieży, czy wandalizmu.