Panie Prezesie, zbliża się okres wyjazdu większości Polaków na urlop. Wielu z nas prawdopodobnie wybierze się do ciepłego kurortu za granicą, gdzie może zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlatego proszę wytłumaczyć, po co nam dodatkowo ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to najlepsze wyjście dla wszystkich osób, które nie chcą się dodatkowo martwić żadnymi, dodatkowymi kosztami m.in. związanymi z leczeniem podczas zagranicznego urlopu. Wiele osób uważa, że wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ to oczywiście dobry pomysł, jednak niewystarczający. Karta, którą na naszą prośbę wystawi nam NFZ, zapewnia nam zwrot kosztów za świadczenia, które w danym kraju są bezpłatne. Natomiast w większości krajów UE, za dużą część świadczeń medycznych trzeba płacić z własnych pieniędzy. Jeśli mamy prywatną polisę turystyczną, wydatki te pokryje ubezpieczyciel. Co więcej, polisa turystyczna to coś więcej niż tylko 
zapewnienie leczenia za granicą.

No właśnie. Proszę powiedzieć co otrzymamy wykupując polisę turystyczną?

Każda polisa może się bardzo różnić zakresem ochrony. Dlatego pamiętajmy, aby dokładnie się zastanowić, co chcemy ubezpieczyć. Możliwości są szerokie. Nasze ubezpieczenie może zabezpieczyć nas finansowo od pomocy prawnej, utraty lub zniszczenia bagażu czy sprzętu sportowego, a nawet od odwołania przez nas noclegu czy przelotu 
w przypadku pojawienia się choroby. I oczywiście od kosztów leczenia, o czym wspomnieliśmy wyżej. Cena ubezpieczenia na dwutygodniowe wczasy zaczyna się od kilkudziesięciu złotych i nie powinna przekroczyć kilkuset. Pamiętajmy jednak, że im wyższa składka, tym szersza ochrona i wyższa suma ubezpieczenia, czyli limit do którego odpowiada ubezpieczyciel. Dlatego na ubezpieczeniu nie warto oszczędzać.

Co powinniśmy zrobić, aby bez problemów otrzymać pomoc od ubezpieczyciela?

Aby maksymalnie szybko i sprawnie móc skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, przed wyjazdem zapoznajmy się z procedurą postępowania w razie wypadku. Jest ona szczegółowo opisana w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zazwyczaj wystarczy pamiętać o numerze naszej polisy i oczywiście numerze telefonu do ubezpieczyciela. 
W przypadku pojawienia się problemu, uniwersalnym sposobem jego zgłoszenia jest kontakt telefoniczny z infolinią, a ubezpieczyciel postara się zorganizować pomoc 
– umówi wizytę u lekarza czy wskaże najbliższy posterunek policji. 
W określonych przypadkach, takich jak zgubienie bagażu czy uszkodzenie naszego sprzętu sportowego, możemy szkodę zgłosić nawet po powrocie z urlopu.

A gdzie możemy kupićpolisę turystyczną?

Między innymi u agenta ubezpieczeniowego, ale także za pomocą telefonu lub internetu. W przypadku wyjazdu zorganizowanego, ubezpieczenie zapewni nam touroperator, natomiast również wtedy konieczne jest dokładne prześledzenie jej warunków. Zazwyczaj taka polisa oferowana jest w wariancie podstawowym. Należy zatem sprawdzić czy jest dostępna opcja rozszerzona. Często warto się na nią zdecydować, bo np. obejmuje ryzyka związane z uprawianiem sportów. Jeśli cierpimy na jakąś chorobę przewlekłą, koniecznie trzeba wykupić opcję to przewidującą. Ryzykiem jest również ubezpieczenie zwrotu zaliczki – jeżeli zachorujemy przed wyjazdem, a wpłaciliśmy wcześniej zaliczkę, to jej nie tracimy.