Z wizytą w Oslo

Centrum stolicy Norwegii stanowi port, na terenie którego znajduje się Karl Johans Gate, główna i reprezentacyjna ulica Oslo. Atrakcjami turystycznymi, które warto odwiedzić, są m.in. Pałac Królewski, wybudowany w I poł. XIX w., zamek i forteca Akershus – XIII-wieczny kompleks fortyfikacji obronnych, usytuowany nad Fiordem Oslo, czy Muzeum Łodzi Wikingów – z jedyną na ekspozycją trzech drewnianych łodzi wikingów z IX wieku, które zostały odkryte na początku XX wieku. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Galerię Narodową, zawierającą najbogatsze w kraju zbiory sztuki norweskiej, a także skandynawskiej i europejskiej. W Oslo znajdziemy również skocznię narciarką Holmenkollen i Muzeum Narciarstwa, w którym obejrzeć można eksponaty pokazujące rozwój sportów zimowych. Po intensywnym zwiedzaniu warto odwiedzić Huk i Paradisbukta – położone blisko centrum miasta tereny rekreacyjne oraz plaże na półwyspie Bygdøy.

Wenecja Północy

Stolica Szwecji to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Niezwykle malowniczy Sztokholm położony jest na 14 wyspach dzielących jezioro Melar od Bałtyku, przez co nazywany jest Wenecją Północy. Stare Miasto położone jest głównie na wyspie Stadstholmen, ale należą do niego także wysepki Riddarholmen oraz Helgeandsholmen. Początki Starówki sięgają XIII wieku, co widać po architekturze, pełnej wąskich pasaży i zaułków, z których najwęższy ma jedynie 90 cm. Warta zwiedzenia jest katedra Storkyrkan ze złoconą rzeźbą św. Jerzego walczącego ze smokiem, a także Pałac Królewski, wybudowany w XVII w. Ta barokowa budowla mieści na siedmiu kondygnacjach 608 pokoi i komnat, bogato urządzonych w stylu baroku i rokoko.

Pałac jest obecnie oficjalną rezydencją i miejscem pracy króla, jednocześnie udostępnia się go zwiedzającym, co jest w takich przypadkach rzeczą rzadką.

Niezwykle atrakcyjne dla turystów jest Muzeum Vasa, poświęcone statkowi, który w 1628 roku wypłynął z portu w swój dziewiczy rejs. Przewrócił się i zatonął zaraz po wyjściu na bardziej otwartą przestrzeń. W 1961 roku wydobyto statek z dna morza, Vasa został pieczołowicie zakonserwowany i odrestaurowany. Drugie niezwykłe muzeum w Sztokholmie to Skansen założony w 1891 roku, w którym można obejrzeć autentyczne stare budowle i domostwa, narzędzia do pracy i sprzęty używane na co dzień, sprowadzone tu z całej Szwecji. Oprócz muzeum znajduje się tu ogród zoologiczny. Skansen jest jednym z najpopularniejszych miejsc, do których zaglądają turyści w Sztokholmie – co roku odwiedza go ok. 2 mln. osób.

W stolicy Finlandii

Helsinki znacznie różnią się od pozostałych skandynawskich stolic – nastrój i wygląd upodabniają je do większych miast wschodniej Europy, zwłaszcza do Sankt Petersburga. Centrum miasta stanowi Plac Senacki, uderzający swą przestrzennością, symetrią budynków i wspaniałą formą Tuomiokirkko – luterańskiej katedry z XIX w. Niestety budynki wokół placu, mimo swojego znaczenia historycznego, nie są udostępnione dla zwiedzających. Można natomiast zwiedzić najstarszą w mieście budowlę kamienną – dom Sederholma, w którym znajduje się małe muzeum XVIII-wiecznych Helsinek, natomiast więcej o nowoczesnym życiu miasta można dowiedzieć się w nowym Muzeum Miejskim. Warto też udać się do Muzeum Sztuki Ateneum, gdzie wystawione są dzieła sztuki fińskiej.