prawdź stan techniczny samochodu

Planując dłuższą podróż trzeba przede wszystkim zadbać o dobry stan techniczny swojego pojazdu. Najlepiej zacząć od opon, sprawdzić w jakiej kondycji jest bieżnik, ale także ocenić, czy nie są stare. Wiekowe opony stają się twarde, przez co tracą swoje właściwości, mają mniejszą przyczepność do drogi i używanie ich jest dla nas niebezpieczne. Przed wyruszeniem w drogę należy także uzupełnić wszystkie płyny. Warto również wymienić długo eksploatowany olej silnikowy.

Jadąc na wakacje wszyscy liczymy na piękną pogodę, ale pamiętajmy, że i ona lubi płatać nam figle. Kluczowe w podróży, nawet do ciepłych krajów, mogą okazać się także sprawne wycieraczki i płyn do spryskiwaczy, o którego uzupełnieniu często latem zapominamy.

Jeśli pogoda dopisze, każdemu kierowcy przyda się także sprawna klimatyzacja. To nie tylko kwestia wygody i przyjemnej jazdy, ale także bezpieczeństwa. Wysoka temperatura w samochodzie bardzo utrudnia myślenie, które jest przecież tak ważne podczas prowadzenia auta.

Nie jedź w ciemno

Jeśli wybieramy się w podróż za granicę, warto dowiedzieć się czegoś o zasadach panujących w danym kraju na drodze. Wystarczy przed wyjazdem usiąść na kilka minut przy komputerze i sprawdzić na portalu dla podróżnych, jak jeździ się w kraju, do którego się wybieramy. Czasem przejeżdżając nawet tylko kilka kilometrów przez jakieś państwo, za sprawą niewiedzy możemy narazić się na wysokie kary. Związane są ona przede wszystkim w wyposażeniem samochodu. W niektórych krajach obowiązkowe są zapasowe żarówki, w innych dodatkowe kamizelki odblaskowe. Warto o tym wiedzieć i być przygotowanym, ponieważ kary za ich brak są naprawdę wysokie. Inną kwestią są opłaty drogowe i winiety. Chociaż na drodze stoją ogromne znaki mówiące o konieczności wniesienia opłaty za przejazd, a punkty zakupu winiet są tuż przy drodze, kierowcy zapominają o nich. Nawet jeśli uda nam się i nie złapie nas policja, to po powrocie z wakacji możemy otrzymać pocztówkę z naszym zdjęciem i mandat za brak winiety lub wykroczenia drogowe. Przepisy drogowe w wielu krajach są dużo bardziej rygorystyczne niż w Polsce. Wybierając się w podróż warto je znać, bo za niewiedzę trzeba płacić, w niektórych krajach bardzo wysokie kary.

Nawet jeśli znasz drogę na pamięć

Często na wakacje wybieramy się w dobrze znane nam miejsce, ale przed każdą podróżą musimy sprawdzić drogę na aktualnej mapie, a w trasie skorzystać z dobrej nawigacji. W każdym kraju prowadzone są roboty drogowe, a w związku z nimi wprowadzane są objazdy i zmiany tras. Czasem przez nieuwagę lub niewiedzę możemy przegapić objazd i nadrobić na autostradzie nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Najważniejsze podczas drogi na wakacje jest bezpieczeństwo podróżujących. O nasze auta powinniśmy dbać cały rok, mieć w nich kompletną apteczkę i sprawną gaśnicę. Przed wyjazdem na urlop mimo wszystko powinniśmy pamiętać, aby jeszcze raz dokładnie sprawdzić czy nasz samochód i my na pewno jesteśmy przygotowani do długiej trasy. I najważniejsze – w natłoku wakacyjnych obowiązków nie zapomnijmy zatankować, bo bez tego na pewno nie wyruszymy na udany wypoczynek!