arto jednak zejść z utartych szlaków i zamiast tradycyjnie nad morze lub w góry, wybrać się w miejsca mniej oczywiste, mniej tłoczne i oferujące wypoczynek inny niż zwykle.

Od Wielkich Jezior Mazurskich poprzez zielone województwo podlaskie z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim – okazuje się, że tak zwana ściana wschodnia to idealny teren do uprawiania turystyki aktywnej. I chociaż rzadko przychodzi nam do głowy ten rejon, gdy planujemy rodzinne wakacje, to właśnie czyni ten region wyjątkowym – brak tłumów turystów, dzika przyroda, mnóstwo zielonych terenów i połączonych wodnych akwenów.

Przede wszystkim rządzą tu sporty wodne. Polska północno-wschodnia, Region Podlaski to w zasadzie „zagłębie kajakowe”. W Augustowie – stolicy sportów wodnych zaczynają się i kończą najpiękniejsze szlaki. Stąd można popłynąć Kanałem Augustowskim, a dalej rzeką Niemen aż przez trzy kraje: Polskę, Białoruś i Litwę. Mamy tu do wyboru kajaki, katamarany, barki czy houseboaty. A jeśli znudzi się nam woda, możemy przesiąść się na rower i skorzystać z najdłuższego w Polsce szlaku rowerowego czy też licznych szlaków pieszych. A dookoła piękna przyroda puszczańskich lasów pełnych jagód, poziomek i grzybów, urocze miasteczka, tajemnicze zamki.

Mówi się, że turystyka aktywna stała się w ostatnich latach modna. Jest popularna od lat, zmienia się jednak jej charakter. Minęły już czasy, gdy aktywny wypoczynek postrzegano przez pryzmat wytrawnych globtroterów. Dzisiaj można tak ułożyć sobie urlop, by nawet bardziej leniwi turyści mogli skorzystać z odrobiny ruchu. Chociaż ten sposób wypoczynku zależy u niektórych turystów w dużej mierze od pogody, to w sezonie letnim Podlaskie pełne jest turystów na rowerach i kajakach. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji noclegu czy wynajęciu sprzętu, bo w wakacje robi się już tłoczno. Niezależnie od wszystkiego, czy to będą wakacje organizowane samemu, czy za pośrednictwem organizatora – przy tak bogatej ofercie każdy znajdzie tu aktywność odpowiednią dla siebie.