Obecnie bez problemu możemy znaleźć ośrodek lub hotel, w którym możemy spędzić urlop razem z czworonogiem. Warto jednak przed rezerwacją zadzwonić i dokładnie się dowiedzieć o szczegóły. Dobrze jest sprawdzić, czy po okolicznych lasach, parkach i plażach, można bez problemu spacerować z naszym pupilem. Niestety nie wszędzie będzie on mile widziany.

Kolejną ważną sprawą jest sprawdzenie i ewentualne odnowienie szczepień ochronnych (szczególnie obowiązkowego przeciw wściekliźnie), zabezpieczenie dobrym preparatem przed kleszczami. Sprawdźmy również, czy w pobliżu jest weterynarz zajmujący się zwierzętami domowymi.

Ze sobą obowiązkowo zabieramy książeczki szczepień, jedzenie, przysmaki i miski dla psa. Jeżeli chcemy przebywać z naszym czworonogiem na plaży, warto zabrać dla niego parasol, pod którym będzie mógł się schronić przed słońcem, płyn do czyszczenia uszu i oczu (z piasku). Przy wyprawie w góry, proponuję rozważyć zakup butów ochronnych, by pies nie uszkodził sobie łap. Oczywiście musimy wcześniej go przyzwyczaić do nich. Niezbędne jest też wyposażenie go w adresówkę (czyli przywieszkę z danymi kontaktowymi właściciela) oraz zaczipowanie, w razie gdyby się zgubił.

Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie przygotowanie psa do wyjazdu. Dla nas jest to długo oczekiwany czas wypoczynku, dla niego może być to duży stres związany ze zmianą miejsca oraz warunków bytowych, a także samą podróżą. By tego uniknąć, należy odpowiednio wcześniej przyzwyczaić pupila do kilku rzeczy. Przede wszystkim sprawić, by jazda samochodem nie była dla niego straszna. Ponadto, podczas codziennych spacerów zmieniać trasy, nie unikać miejsc pełnych ludzi, zabierać go do knajp, ale także w leśne odstępy. Robimy to stopniowo, bez narażania zwierzęcia na nadmierny stres. Nawet, jeśli nam się wydaje, że nie mamy odważnego i spokojnego psa. Wakacyjny wyjazd to dla niego całkowita zmiana i może wpaść w panikę, uciec, a nawet zachowywać się agresywnie. Dlatego warto wcześniej zapoznać go z bodźcami, które zapewne spotkamy na wyjeździe.

Warto również pomyśleć o sprawie pozostawiania pupila samemu w miejscu zakwaterowania. Wystraszony może narobić dużych szkód, czym narazi nas na nieprzyjemności i dodatkowe koszty. Idealnym rozwiązaniem jest zakup i odpowiednie wprowadzenie klatki podróżnej. Niestety wymaga to sporo czasu, więc trzeba o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej.

Istotne jest, by zapewnić psu komfort i bezpieczeństwo podczas przejazdu i pobytu na wczasach. W czasie podróży należy pupila zabezpieczyć tak, by w razie nagłego hamowania nie był narażony na kontuzję oraz nie spowodował wypadku przeszkadzając kierowcy. W tym celu możemy użyć specjalnych mat lub szelek do samochodu. Warto też zabrać dla niego wodę i miskę, przy dłuższej trasie odpowiednio często się zatrzymywać. Warto zadbać też, by nie uległ przegrzaniu. Doskonałym pomysłem jest kamizelka lub mata chłodząca, która przyda się również podczas całego wypoczynku.

Po przyjeździe zabierzmy go na spacer, by zapoznał się z nowym miejscem oraz wypróżnił. Nie zostawiajmy go od razu samego, a przez cały pobyt pilnujmy, by nie uciekł. Zmiana środowiska, nowe zapachy i odgłosy, mogą go wystraszyć lub zaciekawić. A szkoda marnować wakacji na szukanie pupila.