eżeli szczepienia wykonywane są przez lekarza weterynarii regularnie, ochronią one naszego psa przed wieloma niebezpiecznymi dla jego zdrowia i życia chorobami, takimi jak nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha czy zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli. Lekarz weterynarii doradzi, jaki jest właściwy schemat szczepienia dla Twojego psa. Pozostaje jeszcze szczepienie przeciwko wściekliźnie, które według polskiego prawa jest obowiązkowe.

Każdy pies starszy niż 3 miesiące musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Najczęściej szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonywane jest w 15-16 tygodniu życia, po wykonaniu szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonujemy co roku.

A co z kotami? One pewnie rzadziej jeżdżą z nami na wakacje, ale pewnie wtedy mogą trafić do naszych znajomych lub hoteli na czas naszego wyjazdu. Takie koty także są narażone na choroby zakaźne, ponieważ bardzo wiele patogenów można przynieść do domu na butach czy ubraniach. Ponadto kot w nowym otoczeniu może się stresować, co potencjalnie może obniżyć jego odporność. To także moment by pomyśleć o tym, że choroby zakaźne mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych kotów.

Odpowiednie szczepienie chroni zdrowie zarówno kota, jak i jego najbliższego otoczenia. Wszystkie koty powinny być zaszczepione przeciwko panleukopenii, herpeswirozie i kaliciwirozie. Koty wychodzące, które mogą mieć kontakt z dzikimi zwierzętami lub innymi nieszczepionymi kotami, powinny być dodatkowo zaszczepione przeciwko wściekliźnie i ewentualnie przeciwko białaczce zakaźnej kotów. Zapytaj lekarza o najlepszy schemat szczepień swojego kota.