Najpopularniejsze nadmorskie kurorty to przede wszystkim: Kołobrzeg, Międzyzdroje, Ustka oraz Jastrzębia Góra. Z kolei najbardziej popularne miasta w polskich górach to niekoniecznie Zakopane, ale także Krynica Zdrój, Ustrzyki Dolne, Szczyrk oraz Szklarska Poręba.

Większość Polaków ceni sobie komfort podczas wakacji. Według danych klubu Travelist ponad 40% polskich turystów preferuje pobyt w czterogwiazdkowych hotelach. Decydujące w wyborze zakwaterowania są w 31 % lokalizacja oraz odległość od atrakcji turystycznych (plaża, wyciąg narciarski), dodatkowe atrakcje hotelowe, np. basen, SPA (21%), liczba gwiazdek – na to stawia aż 14% podróżujących, wyżywienie w pakiecie (13%) oraz opinie innych gości (12%). Co ciekawe, najmniejszą wagę polscy turyści przywiązują do obecności atrakcji dla dzieci (5%), odległości od miejsca zamieszkania (3%) oraz designu i wystroju wnętrza hotelu (1%).

Dodatkowe usługi, na jakie najczęściej pozwalają sobie Polacy podczas wypoczynku, to masaże (36%), dodatkowe wyżywienie w postaci obiadu lub obiadokolacji (19%), parking (11%) oraz kąpiele i zabiegi SPA (10%). Rzadziej są to romantyczne kolacje dla dwojga (8%), czy butelka wina zamawiana do pokoju (5%). Niewielu Polaków decyduje się też na aktywny wypoczynek.  Jedynie 6% podczas pobytu korzysta z wypożyczalni sprzętu sportowego: rowerów, kajaków, kijków do nordic walking.

Rodzinne wyjazdy za 2 713 zł

Na rodzinne wakacje 54 % Polaków zdecydowanie preferuje kierunki nadmorskie. Wybrzeże zachwyca nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale także oferuje atrakcje dla każdej grupy wiekowej. Polska rodzina na wakacje w kraju przeznacza średnio 2 713 złotych. Najdroższe pobyty opiewają na kwotę nawet ponad 10 000 złotych. Są również tacy, którzy potrafią zorganizować wakacje dla całej rodziny za niespełna 700 złotych.

Nieco inaczej sytuacja wygląda podczas wypadów weekendowych. Wówczas 35% Polaków jako kierunek wypoczynku wybiera miasto. Weekend to świetna okazja, by oderwać się od pracy i odwiedzić popularne polskie miejscowości.

Wakacje we dwoje

Pary w swoich preferencjach nie odbiegają od rodzin z dziećmi. Tutaj również w okresie wakacyjnym dominuje polskie Wybrzeże. Blisko 63% wybiera Bałtyk, a niespełna 30% par odwiedza górskie okolice. Polska para jest w stanie przeznaczyć na wakacje blisko 11 000 złotych. Przeciętna średnia cena wakacji dla dwojga w Polsce sięga ponad 2 000 złotych.

Rozważny Polak

Z badań Travelist wynika, że terminy wakacyjne zaczynają się sprzedawać już od połowy marca, czyli od razu po zakończeniu ferii zimowych. Związane jest to z szeroką gamą atrakcyjnych ofert First Minute.

Kwiecień to start bardziej świadomych rezerwacji. Polscy turyści zaczynają aktywnie wyszukiwać oferty, analizować je oraz porównywać ceny. 80% rezerwacji to jednak rezerwacje wyjazdów weekendowych.  Trend wzrostowy bookowania wyjazdów wakacyjnych nabiera tempa w drugiej połowie maja. Moment decyzyjny to jednak początek wakacji – przełom czerwca i lipca. Rezerwacje na wakacje stanowią wówczas do 80% wszystkich transakcji.

Polacy zazwyczaj rezerwują z 30-40 dniowym wyprzedzeniem, decydując się głównie na pobyty tygodniowe. Dosyć wysoki poziom rezerwacji utrzymuje się na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to pojawiają się oferty last minute oraz wyprzedaże pobytów w hotelach, którym nie udało się zapełnić wszystkich turnusów. Liczba rezerwacji maleje wraz z końcem wakacji szkolnych, a na znaczeniu zyskują wówczas krótkie wyjazdy weekendowe.