o to jest kuchnia regionalna i czym charakteryzuje się nasza rodzima – polska?

To dla mnie kuchnia, która wykorzystuje produkty, które znajdują się w danym otoczeniu, ale też uwzględnia klimat, tradycje i warunki tego miejsca. Nasza polska kuchnia regionalna to przede wszystkim smaki słodko-kwaśne, czyli np. mięsa z owocami. Znajdziemy w niej przede wszystkim dużo potraw przygotowanych z tego, co można znaleźć w lesie, czyli dziczyzny, grzybów, jagód czy borówek. Mamy też w Polsce od wieków tradycje hodowania drobiu w zagrodach, stąd właśnie na naszych stołach pojawią się gęsi i kaczki. Na pewno też znajdzie się tam sporo produktów z sadów, czyli przede wszystkim jabłek i gruszek.

Czy można mówić, że mamy teraz w Polsce modę na regionalne produkty?

Jedzenie jest pewnym wyróżnikiem jeśli chodzi o kulturę kraju i regionu, a teraz zaczynamy mieć coraz większą tego świadomość. Te produkty były modne zawsze, ale przez to, że przez lata byliśmy pozbawieni dostępu do innych kuchni, to na początku lat 90-tych zaczęliśmy zachwycać się innymi smakami, np. włoskim, burgerami, kuchnią azjatycką. Dzisiaj, kiedy już wszystkiego spróbowaliśmy, chcemy jeść dobre polskie produkty. Podróżujemy po kraju także coraz więcej i poza oglądaniem zabytków chcemy też po prostu dobrze zjeść. Do tego chcemy chwalić się gościom z innych stron świata, którzy nas odwiedzają tym, co mamy najlepsze, czyli również jedzeniem.

Zauważa Pan, że już dotarła do nas moda na turystykę kulinarną?

Ciągle jest to znacznie mniej popularne niż w krajach takich jak Francja, Hiszpania czy Włochy, które mają silnie rozwinięte i bardzo charakterystyczne kuchnie regionalne, np. bretońska, lyońska. Tam rzeczywiście w sezonie podróżuje się, aby spróbować danych produktów, np. trufli w Piemoncie. W Polsce oczywiście jadąc na Śląsk chętnie jemy rolady, ale robimy to wciąż przy okazji tradycyjnej turystyki. Sprzyjać rozwojowi turystyki kulinarnej w Polsce na pewno będzie odradzanie się restauracji regionalnych. Na razie jest ich niewiele, ale pamiętam, że to było bardzo modne za komuny. Myślę, że potrzebujemy jeszcze trochę czasu, aby w Warszawie znaleźć miejsce, w którym możemy zjeść śląskie potrawy, ale wszystko zmierza w tym kierunku.

Jakie regiony w Polsce odwiedzać, aby spróbować niepowtarzalnych smaków?

Takim regionem jest na pewno Podlasie, bo tam styka się kilka tradycji kulturowych, litewska, tatarska, polska, żydowska, białoruska, a to sprawia, że smaki potraw są bardzo ciekawe. Drugim regionem, który warto odwiedzić jest Podkarpacie. Do tego w obydwu tych miejscach można znaleźć sporo restauracji z lokalnymi daniami, więc ich spróbowanie nie będzie od nas wymagało wielkiego wysiłku.