Pierwsze co przychodzi na myśl – plaża, słońce, woda. Polskie plaże to prawdziwy powód do dumy. Zachwycają różnorodnością oraz naturalnym pięknem. Jedne szerokie jak amerykańskie autostrady, inne kuszące białym piaskiem jak na Malediwach, jeszcze inne szczycące się mianem najczystszych kąpielisk z powiewającą Błękitną Flagą. Jak spośród tak wielu rozmaitych plaż znaleźć tę najatrakcyjniejszą i najbliższą naszym potrzebom? Postanowiliśmy wyszukać kilka turystycznych perełek, które każdy powinien odwiedzić.

Polskie plaże oferują swoim turystom wiele atrakcji umożliwiających aktywny, letni wypoczynek. Kuszą nie tylko położeniem, tak jak plaża w Dębkach – ukryta w nadmorskim lesie, ale także przyciągają swoim wyglądem, czystą wodą oraz drobnym i jasnym piaskiem. Sprzyjające wiatry skupiają także rzesze windsurferów oraz miłośników sportów wodnych.

Błękitna Flaga

Polskie Wybrzeże może poszczycić się najbardziej czystymi i zadbanymi plażami. Przyznawane co roku wyróżnienie Błękitnej Flagi stało się symbolem najwyższej jakości pod względem czystości kąpielisk oraz bezpieczeństwa. W tym roku Flaga będzie powiewać nad 24 bałtyckimi plażami oraz 7 marinami.

TOP 10

  1. Świnoujście
  2. Ustka
  3. Łeba
  4. Międzyzdroje
  5. Kołobrzeg
  6. Hel
  7. Sopot
  8. Krynica Morska
  9. Dębki
  10. Niechorze

Z książką na plaży

Przez wiele lat bałtyckim magnesem przyciągającym turystów były atrakcje w postaci zjeżdżalni, nart wodnych czy motolotni. By wyróżnić się na tle europejskich plaż Polska stawia na coraz ciekawsze i urozmaicone usługi i atrakcje.

Gdańskie plaże połączyły przyjemne z pożytecznym i stały się nie tylko miejscem rozrywki, ale także miejscem kultury, rozwijającym wyobraźnie Polaków. Już w minionym roku bezpłatne plażowe biblioteki pojawiły się w Jelitkowie, Brzeźnie, na Stogach oraz Wyspie Sobieszewskiej. W sumie do wypożyczalni trafiło 760 książek, w większości lekkich wakacyjnych pozycji oraz powieści sensacyjnych.

Osobom, które nie przepadają za tradycyjnym wylegiwaniem się na plaży Bałtyk zaproponuje inne atrakcje. Na Wybrzeżu znajdzie się także coś dla poszukiwaczy rozrywki oraz tętniących życiem kurortów. Swoim gwarem nadmorskich knajpek oraz niezliczoną liczbą atrakcji dla dzieci zachwycą Międzyzdroje. Niespełna 400 metrowe molo to idealne miejsce do spacerów, a w prawdziwie gwiazdorską atmosferę wprowadzi urlopowiczów wzorowana na hollywoodzkim bulwarze Aleja Gwiazd. Równie duże wrażenie robią piękne widoki na pobliskie klify, z najwyższą na polskim Wybrzeżu górą Gosań, a także leśne ścieżki i tajemnicze zakątki Wolińskiego Parku Narodowego.

Miejsce pierwsze - Świnoujście

Świnoujście posiada najszerszą naturalną plażę w Polsce. Ponad 200 metrów – tyle mierzy plaża w swoim najszerszym miejscu. Długość tę można porównać do długości 2 boisk piłkarskich od bramki do bramki. Piaszczysta plaża liczy aż 10 km długości i sięga aż do granicy z Niemcami. Plaża zachwyca nie tylko rozmiarami. Świnoujście to jedyna plaża na polskim Wybrzeżu, która przez 8 lat z rzędu uzyskała miano najczystszego kąpieliska – certyfikat Błękitnej Flagi. Jest to także jedno z najbezpieczniejszych kąpielisk z łagodnym i płytkim zejściem do wody, które według statystyk meteorologicznych posiada najwyższą temperaturę w kraju. Termometry wskazują tu nawet 25 stopni. Nic zatem dziwnego, że przygraniczny kurort przyciąga co roku rzeszę turystów.