leszcze są bardzo groźne dla naszych czworonogów, ponieważ przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Do najczęstszych chorób przenoszonych przez te pasożyty należą: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, erlichioza.

Kleszcze to pasożyty bezwzględne – każde stadium kleszcza – potrzebuje krwi, żeby dalej się rozwijać. Z drugiej strony kleszcze to fascynujące zwierzęta. Są niezwykle odporne na warunki środowiskowe i rozwinęły bardzo skuteczne metody „polowania” i zdobywania jedzenia, czyli między innymi krwi naszych psów. Ze względu na ocieplanie klimatu, w ciągu ostatnich 20 lat kleszcze stały się powszechnymi pasożytami w naszym kraju. Występują nie tylko w lasach czy na łąkach. Coraz częściej spotkać je możemy w centrach miast, parkach czy nawet miejskich trawnikach.

Ograniczenie populacji kleszczy w środowisku nie jest możliwe. Zatem jak chronić nasze zwierzaki przed tymi pasożytami? Jedynym skutecznym sposobem jest stosowanie środków przeciwko kleszczom. Jest ich jednak bardzo dużo, więc czym się kierować przy wyborze? Preparat przeciwko pchłom i kleszczom powinien być przede wszystkim skuteczny. Bardzo ważna jest stała ochrona psa czy kota w okresie aktywności kleszczy, czyli od wiosny do jesieni. Lepiej chyba zatem jest wybrać preparat długo działający. Będzie nam łatwiej utrzymać stałą ochronę, nie będzie trzeba pamiętać o kolejnych aplikacjach leku w krótkim odstępie czasu.

Najlepiej w tym doradzi nam nasz lekarz weterynarii. Pomoże nam wybrać odpowiedni środek dostosowany do wielkości zwierzęcia, środowiska i stylu życia.

Jeśli wybieramy się z naszymi zwierzętami na wakacje za granicę, szczególnie w cieplejsze rejony, pamiętajmy o ochronie przeciwko innym pasożytom. Tam, oprócz kleszczy, nasz pupil może być narażony na atak ze strony innych pasożytów. Należą do nich muchówki z rodzaju Phlebotomus. Mogą one przenosić leiszmaniozę – niebezpieczną chorobę pasożytniczą ludzi i zwierząt. Największe narażenie na zarażenie leiszmaniozą występuje w obszarze Morza Śródziemnego. Innym zagrożeniem w ciepłych krajach mogą być komary przenoszące nicienie sercowe, czyli dirofilariozę. Całkiem niedawno jeszcze uważano, że pasożyty te spotykane są jedynie w krajach o bardzo ciepłym klimacie, a więc Europie południowej i Azji. Jednak ocieplenie klimatu prowadzące do stałego wzrostu temperatury otoczenia spowodowało, że obecnie można je spotkać i w naszej szerokości geograficznej. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii przed swoim urlopem o tym, jak chronić swojego pupila.