Trzeba tylko wiedzieć, gdzie można wyszukać oszczędności przy planowaniu wyjazdu. Zaoszczędzić możemy nie tylko na przelotach i noclegach, ale też na wymianie waluty.

Planując wakacje, czy to krajowe, czy zagraniczne, zaczynamy z reguły od oszacowania kosztów, głównie związanych z przejazdem i zakwaterowaniem. Tak jak w miarę łatwo jest wyszukać tanie bilety lotnicze, promocyjne ceny w hotelach lub innych miejscach noclegowych, tak trudniej już na miejscu trzymać się w ryzach finansowych.

Nie przepłacajmy w kantorze

Podczas zagranicznych podróży możemy korzystać z wymienionej już w Polsce gotówki, ale wówczas musimy liczyć się z niekomfortową sytuacją noszenia przy sobie dużych ilości pieniędzy. Lepiej jest zabrać ze sobą w podróż kartę walutową, za pomocą której będziemy płacić w sklepach czy hotelu albo wyciągać pieniądze z bankomatów. Kartę taką możemy podpiąć do konta walutowego w banku i zasilić ją pieniędzmi z kantoru internetowego.

Jeśli chodzi o wymianę waluty, najkorzystniej bowiem wypadają internetowe kantory, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 8 proc. na transakcjach w porównaniu do niektórych tradycyjnych kantorów i banków. Tutaj spread wynosi zaledwie kilka groszy.

Tania waluta z internetu

Przykładem jest Internetowykantor.pl,  za pośrednictwem którego można wymienić 20 walut, korzystając z promocji na wymianę: 1000 EUR/ USD/ GBP lub CHF bez spreadu. Co ważne ten pierwszy w Polsce ten kantor internetowy umożliwia także wysłanie wymienionej waluty na konto innej osoby, również do kilkudziesięciu krajów zagranicę. W praktyce umożliwia to np. zapłacenie za nocleg w Grecji, czy Wielkiej Brytanii bezpośrednio pieniędzmi z kantoru. Dzięki temu mamy niski kurs wymiany waluty oraz tani transfer międzynarodowy.

O tym, że wymiana przez internet jest korzystniejsza od wymiany w banku, można się przekonać, używając kalkulatorów korzyści zamieszczanych na stronach serwisów. Porównują one kurs danej waluty w e-kantorze z kursami w poszczególnych bankach.

Bezpieczne transakcje

Kolejną zaletą kantorów internetowych jest bezpieczeństwo. Transakcje zabezpieczone są protokołami SSL, takimi jak w przypadku bankowości elektronicznej. Wybierając e-kantor, warto poszukać wcześniej opinii wystawionych na jego temat przez innych użytkowników oraz skontrolować, z iloma bankami firma ta współpracuje. Należy zwrócić uwagę na posiadane certyfikaty i liczbę użytkowników serwisu. Ważna jest także licencja Krajowej Instytucji Płatniczej, wydawana przez KNF, którą m.in. posiada Currency One, operator serwisu Internetowykantor.pl.

Lubimy podróżować

Jak wynika z raportów i badań lubimy podróżować za granicę, zwłaszcza do krajów należących do strefy euro. Najwięcej osób odwiedza już od kilku lat Grecję, Niemcy, Chorwację, Czechy, Hiszpanię oraz Węgry i Włochy.

Nie przepłacajmy za nocleg i jedzenie

Możemy – w ramach oszczędności – poszukać zakwaterowania u osób prywatnych, w hostelu, schronisku lub na campingu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że dzielnice bardziej ekskluzywne lub typowo kurortowe zawsze będą droższe. Odpowiedni nocleg znajdziemy łatwo za pomocą wyszukiwarek hotelowych typu Booking.com.

Trochę pieniędzy zaoszczędzimy też, omijając większe, renomowane restauracje, a zaglądając do niepozornie wyglądających lokali gastronomicznych, w których jedzą miejscowi. Często są one zlokalizowane dalej od centrum miast i niekiedy trzeba poświęcić więcej czasu, aby je znaleźć. Warto wcześniej sprawdzić w internecie lub podpytać o rekomendacje osoby, które już w tych rejonach były. Możemy też gotować sami.

All inclusive dla oszczędnych?

Oszczędnością – wbrew pozorom – może okazać się także wykupienie opcji all inclusive. Zamiast jadać na mieście, mamy zapewnione posiłki praktycznie przez całą dobę podczas naszego pobytu w hotelu. Będąc za granicą, nie powinniśmy odmawiać sobie lokalnych atrakcji, poznania miejscowej kultury oraz zabytków. Można spróbować poszukać takich propozycji, które są darmowe (wstęp do niektórych obiektów może być bezpłatny w wybrane dni) lub wykorzystać bilety zniżkowe – np. rodzinne.

Opłacalne jest też wyrobienie sobie karty zniżkowo-ubezpieczeniowej, respektowanej w wielu zagranicznych restauracjach, hostelach, sklepach czy środkach komunikacji.

Przygotowując się do zagranicznej wyprawy, warto też szukać wskazówek u osób, które na bazie własnych doświadczeń dzielą się propozycjami różnych ekonomicznych rozwiązań.