Sprawdź stan techniczny samochodu

Jeśli posiadasz auto z dużym przebiegiem przed podróżą oceń ryzyko wystąpienia różnych awarii. Kontrola kluczowych elementów wystarczy, żeby przetrwało kolejną długą trasę.

Istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma stan opon, czyli ich ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Pierwszy 
z parametrów najlepiej sprawdzić dwa tygodnie przed wyjazdem. Można to zrobić samodzielnie korzystając z instrukcji obsługi pojazdu.

Dla pewności warto powtórzyć czynność po tygodniu i porównać wyniki. Jeśli się różnią, niezbędna okaże się pomoc wulkanizatora. W przeciwnym razie niedopompowanym oponom może grozić przegrzanie i wystrzał, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Prawidłowe ciśnienie wraz z wymienianym co 15 tysięcy kilometrów filtrem powietrza gwarantują też niższe zużycie paliwa.

Samodzielnie można również sprawdzić i uzupełnić poziom oleju silnikowego, sprawność układu wydechowego oraz filtru kabinowego, który uniemożliwia przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza samochodu poprzez układ wentylacji.

Sprawdzenie układu hamulcowego to kolejna czynność, którą należy podjąć. Zwłaszcza jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy takie jak: wydłużenie drogi hamowania, zbyt luźny pedał hamulca lub dym wydobywający się z kół, trzeba udać się do warsztatu. Tam przy okazji można sprawdzić skuteczność tłumienia amortyzatorów.

Zaplanuj podróż

Dobre zaplanowanie trasy jest ważniejsze, niż wydaje się wielu kierowcom. Poznanie przebiegu podróży i wyznaczenie miejsce na wypoczynek czy tankowanie nie tylko pomaga uniknąć zmęczenia i stresu, ale znacznie skraca czas jazdy. Warto wyposażyć się w GPS lub mapę, które pokierują nas w razie wątpliwości.

Odpowiednio zapakuj samochód

Jeśli wybieramy się na dłużej z kilkoma osobami, w tym
dzieckiem lub psem, trzeba racjonalnie przemyśleć kwestię pakowania. Najlepiej układać bagaże tak, aby największe i najcięższe rzeczy znalazły się jak najniżej i najbliżej środka samochodu. Posiadaczom aut typu kombi radzimy, by wyposażyć je w kratkę oddzielającą przestrzeń z bagażami, aby zminimalizować ryzyko ich przemieszczania się podczas nagłego hamowania, uszkodzenia zawieszenia czy utrudnienia w prowadzeniu pojazdu. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest bagażnik dachowy, w którym można umieścić nieco lżejsze pakunki.

W ferworze pakowania nie należy zapomnieć, żeby w au-
cie znalazło się niezbędne wyposażenie – apteczka, trój
kąt ostrzegawczy i gaśnica. 
A także odrobina… luzu. Dosłownie i w przenośni. W koń
cu jedziemy na wakacje.