Filipiny to ponad 7 tysięcy przepięknych wysp rozsianych po najdalej na zachód położonym krańcu Pacyfiku. Jest to kraina oderwana od lądowej części Azji Południowo-Wschodniej nie tylko w sensie geograficznym, ale też pod względem duchowości i kultury. Największą zagadką Filipin jest żarliwy katolicyzm, który ukształtował się w wyniku ponad 350-letniego panowania Hiszpanów. Symbolem owych czasów są kolorowe miejskie fiesty, takie jak Ati-Atihan w mieście Kalibo, niepowtarzalna hiszpańsko-filipińska architektura kolonialna i przepiękne stare kościoły, które górują ponad tętniącymi życiem placami. Centra handlowe, sieci fast-foodów i dający się zewsząd słyszeć język angielski przypominają o Amerykanach, którzy przybyli na Filipiny jako następcy hiszpańskich kolonizatorów. Mimo tych zewnętrznych wpływów, kraj zdołał jednak zachować swoją tożsamość. Na odwiedzających te różnorodne i pełne sprzeczności wyspy archipelagu czekają nieskończone możliwości przeżycia niezapomnianych przygód. Filipiny łączą w sobie historię i współczesność, elementy plemienne i nowoczesność, a także bogactwo nieokiełznanej natury i luksus. Taka różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Otaczające piękno kraju urzeka i przynosi rozkosz dla duszy. Filipiny to idealny wybór dla osób, które poszukują czegoś nowego, a zarazem kojącego, rzeczy niezwykłych i fascynujących.

Manila

Manila stanowi główną bazę wypadową do większości wysp archipelagu. Jest też historycznym ośrodkiem władzy i przemysłu. Miasto stanowi punkt styku historii ze współczesnością. Są tutaj zabytkowe hiszpańskie kościoły i lśniące wieżowce, staroświeckie uliczne bazary i nowoczesne centra handlowe, a miejsca związane z dziejami kraju sąsiadują z hałaśliwymi pubami i barami. W Manili na każdym kroku można odkryć coś niezwykłego.

Miasto wybudowali Hiszpanie w 1571 roku i nazwali je Intramuros. O wielowiekowej historii przypomina system umocnień, które warto zwiedzić, aby lepiej poznać spuściznę Manili. W mieście znajduje się kościół i muzeum św. Augustyna, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można podziwiać tam przedmioty religijne, pamiętające okres intensywnego handlu zapoczątkowanego przez Hiszpanów w XVI wieku, od skrzyń na skarby po wykonane z kości słoniowej figurki świętych czy wyszywane złotem szaty. Kościół jest też miejscem pochówku jednego z największych malarzy filipińskich, Juana Luny. Ci, którzy chcieliby poczuć klimat Chin, powinni udać się do Binondo. Ta dzielnica Manili została założona pod koniec XVI wieku i uchodzi za najstarszą chińską osadę na świecie. Nie brakuje tutaj najrozmaitszych atrakcji, jak chociażby straganów z pitają (smoczym owocem) i innymi tropikalnymi owocami, a także przysmaków kuchni kantońskiej czy typowych dla prowincji Fujian. Większość najsłynniejszych symboli miasta znajduje się wzdłuż bulwaru Roxas. W parku Rizala, zwanym również Lunetą, usytuowana jest najsłynniejsza świątynia Filipin. Plac jest popularny wśród lokalnych mieszkańców, którzy chętnie przychodzą tutaj w weekendy. Inny ważny punkt to Muzeum Narodowe, w którym prezentowana jest największa wystawa przedmiotów związanych z handlem z czasów panowania hiszpańskiego. Przedstawia ona również dzieje mieszkańców Filipin. Neoklasycystyczna architektura budynku zachwyca nawet z zewnątrz. W części miasta zwanej Metro Manila znajdują się dwie główne dzielnice biznesowe, Makati i Ortigas Center. Charakteryzują je wysokie budynki, duże centra handlowe, liczne restauracje będące rajem dla smakoszy i centra rozrywki.

Zakupowe szaleństwo w Manili

Manila pozytywnie zaskoczy turystów, którzy sądzą, że zakupy w Azji można robić wyłącznie w Bangkoku lub Hong Kongu. Manila jest stolicą centrów handlowych w Azji (prawdopodobnie również na świecie). Na jeden lub dwa wieżowce w Metro Manila przypada średnio jeden supermarket. Nie sposób opisać przeogromny Mall of Asia na bulwarze Roxas. Jeden dzień to za mało, żeby odwiedzić wszystkie znajdujące się w nim sklepy. Dumą Mall of Asia jest kino IMAX, muzeum nauki i zajmujące jeden budynek centrum rozrywki z ekskluzywnymi salami, w których goście mogą grać w gry na konsolę Xbox, siedząc przed olbrzymimi ekranami. Greenhills Shopping Mall to prawdziwa gratka dla łowców okazji. Znajdują się tam zarówno luksusowe sklepy, jak i popularne sieciówki. Całe jedno piętro zajmują sklepy z telefonami komórkowymi, a na kolejnym można kupić wyłącznie sprzęt komputerowy. Najbardziej ekskluzywne sklepy mieszczą się w centrach Greenbelt 4 i 5 w Ayala Centre oraz na Bonifacio High Street w Bonifacio Global City, gdzie aż roi się od najsłynniejszych na świecie marek. Miłośników książek z pewnością zadowoli oferta Fully Booked na

Bonifacio High Street oraz Powerbooks w Greenbelt 4. Słynny pisarz Neil Gaiman odwiedza Fully Booked prawie każdego roku. Jest także jednym ze sponsorów organizowanego przez sklep konkursu pisarskiego z gatunku science fiction/fantastyka. ‎‎Łowcy okazji nie mogą ominąć Divisoria Market, gdzie wiele towarów można nabyć hurtowo lub po śmiesznie niskich cenach. Jest tu dostępne niemal wszystko, od przyborów kuchennych po bieliznę i zabawki. Kilka budynków dalej znajduje się 168 Mall, który jest bardzo podobny do Divisoria Market, z tą różnicą, że jest klimatyzowany i bardziej uporządkowany.

Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Filipiny to nie tylko symbol współczesnej sztuki, mody i wzornictwa, ale także bogactwo kultury i przyrody. Dumą Filipin jest pięć obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Wodny Park Morski Rafy Tubbataha (ang. Tubbataha Reef National Marine Park), grupa kościołów barokowych, tarasy ryżowe Kordylierów, historyczne miasto Vigan i Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa (ang. Puerto Princesa Subterranean River National Park). Do wpisania na listę był również nominowany archipelag Batanes, krajobraz archeologiczny prowincji Ivatan oraz jaskinie Tabon na wyspie Palawan. Wszystkie te obiekty są ważnym elementem historii Filipin, ponieważ ukazują zarówno bogactwo przyrodnicze kraju, jak i ogromny wkład Filipińczyków w stworzenie niepowtarzalnego stylu w architekturze.

Historyczne miasto Vigan zostało założone w XVI wieku. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miast, które wznieśli w Azji hiszpańscy koloniści. Jego architektura łączy w sobie elementy kultury Filipin, Chin i Europy, przez co próżno szukać miejsca o podobnej kulturze i pejzażu we wschodniej czy południowo-wschodniej części Azji.

Cztery barokowe kościoły, z których pierwszy został wzniesiony przez Hiszpanów pod koniec XVI wieku, znajdują się w Manili, Santa Maria, Ilocos Sur, Paoay, Ilocos Norte i Miag-ao. Zostały one stworzone przez mistrzów z Chin i Filipin w stylu nawiązującym do europejskiego baroku.

Wodny Park Morski Rafy Tubbataha leży w centralnej części Morza Sulu. Wraz z północną i południową rafą zajmuje on powierzchnię 33,2 tys. hektarów. Jest to wyjątkowy przykład atolu, w którym występuje duże skupisko zwierząt wodnych. Na północnej wysepce znajduje się ogromne lęgowisko ptaków i żółwi morskich. Wody kryją nietkniętą rafę koralową, która zachwyca niezwykłą 100-metrową pionową ścianą, ogromnymi lagunami i dwiema wyspami koralowymi.

Spośród wszystkich obiektów UNESCO, tarasy ryżowe Kordylierów robią tak olbrzymie wrażenie, że stały się jednym z symboli Filipin. Przez dwa tysiące lat pola ryżowe w Ifugao porastały zbocza tamtejszych gór i rozciągały się na ponad 20 tysiącach kilometrów kwadratowych. Ze względu na położenie w wysokich partiach Kordylierów, podobnych pól nie można spotkać na innych, niżej położonych terenach Filipin. Próżno szukać ich też gdziekolwiek indziej na świecie. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, uświęcone tradycją zwyczaje i równowaga społeczna pomogły stworzyć przepiękny krajobraz, będący uosobieniem harmonii pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Tarasy ryżowe stanowią narodową dumę Filipin już od zamierzchłych czasów. Filipińczycy zupełnie słusznie uważają je za jeden z największych symboli swojego kraju. Tarasy ryżowe są jedynym obiektem stworzonym bez najmniejszej interwencji obcych nacji, które przez wieki kolonizowały kraj. Jako jeden z najbardziej niezwykłych obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tarasy ryżowe zawdzięczają swoje piękno długotrwałemu działaniu człowieka, którego celem było stworzenie odpowiednich warunków pod uprawę ryżu. Z tego powodu należą one do trzeciej kategorii obiektów, łączących w sobie zarówno walory kulturalne, jak i przyrodnicze.

Dumą Filipińczyków jest również Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa, w którym występują formy krasowe i podziemna rzeka. Rzeka jest niezwykła między innymi dlatego, że uchodzi do morza bezpośrednio ze swego źródła. Przypływy oddziałują na nią na długości 8,2 km. W związku z tym, poziom wody pitnej zmienia się w promieniu 4,3 km od delty zwanej „Rock Pile”, gdzie rzeka przechodzi w strumień, wspinający się między skałami aż do miejsca, w którym ma swoje źródło. Rejon ten jest ważny z punktu widzenia ochrony bioróżnorodności, ponieważ posiada ekosystem, w którym występują wszystkie gatunki, od górskich po typowo morskie. Poza tym, teren porastają jedne z najważniejszych lasów Azji. W parku żyją endemiczne i zagrożone wyginięciem gatunki roślin oraz zwierząt. Nie powinno zatem dziwić, że Podziemna Rzeka uważana jest za jeden z nowych Siedmiu Cudów Świata.

Poza przyrodniczym i kulturalnym bogactwem, Filipiny urzekają również pięknymi plażami i fascynującym podwodnym światem.

Biały piasek i krystalicznie czysta woda, czyli raj dla miłośników plażowania

Wybrzeże Filipin ma długość 36 tysięcy kilometrów, dlatego bez wahania można powiedzieć, że jest to azjatycka stolica plaż. Za sprawą tropikalnego klimatu, przejrzystej i ciepłej wody o turkusowej barwie oraz rozległych piaszczystych plaż, można poczuć się tutaj jak w egzotycznym raju.

Wypoczywający w otoczeniu palm i napawający się cudownym widokiem wczasowicze z rozkoszą oddają się relaksowi i kąpielom słonecznym. Wystarczy położyć się pod palmą i musnąć dłońmi delikatny piasek, aby z błogością odpłynąć myślami daleko od domu i codziennych obowiązków.

Plaże zadowolą zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy chcą się zrelaksować. Istnieje tu wiele miejsc idealnych do uprawiania windsurfingu, surfingu, snorkelingu i tradycyjnego nurkowania. Osoby, które preferują tętniące życiem miejsca, powinny udać się do lokalnych barów i restauracji, aby spróbować tutejszych przysmaków. Jeśli ktoś marzy o zaszyciu się na ukrytej wyspie, również nie będzie zawiedziony. Wystarczy wynająć łódź u jednego z mieszkańców i dostać się na odludzie, aby poczuć się niczym Robinson Crusoe. Rajska kryjówka jest niemal w zasięgu ręki.

Najsłynniejsze i najbardziej urokliwe plaże posiada wyspa Boracay w prowincji Aklan, El Nido w prowincji Palawan, wyspa Camiguin, Pagudpud w prowincji Ilocos Norte oraz wyspa Calamian Island.

Wyspa Boracay

Z lotu ptaka Boracay przypomina zielonego motyla, który rozpostarł swoje skrzydła nad lśniącym błękitem wody. Ta niewielka wyspa, położona w środkowej części archipelagu, uchodzi za jedną z najpiękniejszych na Filipinach. Zalicza się ją również do grona najbardziej urokliwych miejsc na świecie. Boracay urzeka rajskimi widokami. Jest to bajkowa wyspa, na której można przeżyć niezapomniany urlop.

Posiada ona rozległe plaże z mieniącym się na perłowo piaskiem i palmami kokosowymi, przez co jest idealnym miejscem do opalania i relaksu. Plaża rozciąga się na długości czterech kilometrów i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wybierając się na Boracay, warto zobaczyć odludne zatoki, malownicze wodospady, spokojne rzeczne krajobrazy, bogate w różnorodne gatunki lasy deszczowe i ukryte jaskinie.

Amatorzy nurkowania i snorkelingu z pewnością nie pożałują wyprawy na Boracay. Część przybrzeżnych ogrodów koralowych znajduje się zaledwie kilka metrów pod wodą. Ciepła i spokojna woda (28°C), pozbawiona meduz i jeżowców, sprzyja rodzinnym zabawom. Na wyspie można także grać w golfa, jeździć na górskie wycieczki, uprawiać windsurfing i żeglować.

Na turystów czeka moc atrakcji, w tym przejażdżki na bananie czy bijący ostatnio rekordy popularności kite surfing i skoki do wody z klifów. Do największych atrakcji na wyspie należy pływanie na żaglówce zwanej paraw. Jest to niedrogi i przyjazny dla środowiska środek transportu, który pozwoli uciec z dala od tłumów.

El Nido, Palawan

Wybrzeże Palawanu zachwyca białymi piaszczystymi plażami, stromymi wapiennymi klifami i lasami namorzynowymi. Bajeczne laguny z turkusową wodą i niezliczone bezludne wysepki to gwarancja prawdziwie nieziemskich wakacji. Większość wysp leżących w obrębie prowincji otaczają rafy koralowe, pełne najróżniejszych gatunków morskiej flory i fauny. Niepowtarzalne podwodne ogrody, takie jak rafy Tubbataha i rezerwat morski El Nido, czynią region najpopularniejszym i najbardziej atrakcyjnym miejscem do nurkowania na świecie. Przybrzeżne wody zamieszkują niezwykłe krowy morskie. Woda zachwyca przy tym czystością i przejrzystością. Przez błękitną taflę oceanu łatwo dostrzec ryby i korale, nawet jeśli znajdują się nieco głębiej.

Odkrywaj niezwykły podwodny świat w towarzystwie rekinów wielorybich i amfiprionów

Lubisz poznawać tajemnice podwodnego królestwa? Na Filipinach będziesz mógł zaspokoić swoją ciekawość.

Snorkeling to wspaniała okazja, aby podziwiać mieniące się kolorami korale i przyjrzeć się kadłubom statków z II wojny światowej. Bardziej wprawni nurkowie mogą dotrzeć do samego wnętrza wraków i przeżyć niezwykłą przygodę z historią.

Każdy poważny nurek powinien umieścić Rafy Tubbataha na liście miejsc, które należy zobaczyć. Kilkudziesięciometrowa widoczność i wszechobecne bogactwo ryb powinny być wystarczającym argumentem. Wizytówką Filipin jest również zatoka Coron na Palawanie, park Apo Reef, wyspa Verde w Oriental Mindoro oraz wyspa Malaspascua. Rafa Apo jest największą rafą koralową Filipin. Charakteryzuje się zjawiskowymi zeskokami i nawisami, w pobliżu których można spotkać żółwie, barakudy, lucjany i szare rekiny rafowe.

Żądni wrażeń profesjonalni nurkowie powinni udać się na Malaspascua. Ta niewielka wyspa o pokrytych jasnym piaskiem plażach uważana jest za jedno z najlepszych na świecie punktów obserwacji rekinów kosonogów. Zwierzęta pojawiają się codziennie na podwodnej wysepce Monad Shoal. Zatoka Coron to z kolei idealne miejsce do nurkowania wrakowego. Na jej dnie spoczywają statki japońskiej floty, które w 1944 r. zostały zatopione przez Amerykanów. Ten przepiękny zakątek Filipin przyciąga miłośników podwodnego zwiedzania wraków z całego świata. Wyspy Anilao, Calamianes i Cebu zachwycają rafami, które można podziwiać niemal przy samym brzegu.

Zostań licencjonowanym nurkiem!

Wiele osób odwiedzających Azję Południową właśnie tutaj zdobywa licencję nurka. Jeśli jesteś amatorem nurkowania, Filipiny to właściwe miejsce, aby uzyskać uprawnienia.

Warto wspomnieć, że na Filipinach istnieje wiele godnych polecenia ośrodków, które oferują możliwość nurkowania za rozsądną cenę.

Początkujący mogą liczyć na opiekę najlepszych instruktorów, mówiących w najpopularniejszych językach świata. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na pierwsze lekcje nurkowania? Doskonalenie umiejętności uprzyjemnia dodatkowo widok żółwi, korali i przepięknych ryb.

Najbardziej przyjazny naród na świecie

Dlaczego Filipińczyków uważa się za szczęśliwych ludzi? Ogromna różnorodność wysp archipelagu sprawiła, że radość i świąteczny nastrój stały się nieodłącznym elementem kultury Filipin. Na każdym kroku można spotkać niezwykle ciepłych ludzi, a ich natura oddaje charakter tego miejsca.

Gościnność Filipińczyków jest jedyna w swoim rodzaju. Uważa się ich za najbardziej życzliwy naród na ziemi. Cechuje ich serdeczność i ciekawość świata, a zarazem ogromny szacunek wobec innych. Filipińczycy są wiecznie uśmiechnięci, uwielbiają śpiewać i tańczyć przy każdej nadarzającej się okazji.

Gospodarze traktują turystów jak członków rodziny. To właśnie dzięki mieszkańcom pobyt na Filipinach będzie niezapomnianym przeżyciem. Według „Lonely Planet” Filipińczycy są najbardziej żywiołowym i beztroskim narodem na świecie.

Planując wakacje, warto pomyśleć o wyjeździe na Filipiny, aby poznać niezwykłych mieszkańców tego pięknego kraju. Według rankingu Forbes.com, jest to najbardziej przyjazny kraj w całej Azji.