To jeden z niewielu europejskich krajów, na terenie którego mamy dosłownie wszystko. Nic dziwnego że dla Polaków to wciąż pierwszy wybór wakacyjnych wyjazdów, w ostatnich latach cieszy się też coraz większym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów.

Rodzinne wakacje w kraju to nie tylko plaża

Tradycyjnie najchętniej turyści kierują się w stronę morza, choć w statystykach równie silną pozycję zajmuje Małopolska z Krakowem, Wieliczką, Tatrami i Podhalem. Zakopane, Sopot czy Kazimierz Dolny to piękne miejsca, ale w najgorętszym okresie mocno zatłoczone. Dlatego warto na wakacje wybrać się do rejonów mniej znanych, a równie pięknych – a takich w Polsce jest bardzo dużo.

W Pomorskiem jest gdzie się bawić

Pomorskie kojarzone jest przede wszystkim z morzem i szerokimi plażami, jednak to również region, w którym bardzo szybko rozwija się infrastruktura i atrakcje dla rodzin z dziećmi. W okresie wakacyjnym to najczęściej wybierane na wypoczynek województwo (według GUS w 2017 r. spędziło tam urlop ponad 6 mln polskich turystów).

Ulubioną atrakcją pozostaje oczywiście największa piaskownica na świecie, czyli plaża. Coraz więcej tu jednak rodzinnych atrakcji z bogatą ofertą familijną. W samym tylko Trójmieście znaleźć można m.in.: Centrum Experyment, Centrum Hewelianum, Akwarium w Gdyni czy Aquapark w Sopocie. Podobnie wygląda sytuacja w pozostałej części województwa – wśród atrakcji z pakietem rodzinnej rozrywki wymienić można Świat labiryntów w Bliznach, Skansen we Wdzydzach czy popularne Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Nie brakuje też parków linowych, świetnie zagospodarowanych kajakowych szlaków wodnych czy tras rowerowych.

Podobnie sytuacja wygląda nad resztą polskiego morza, czyli w województwie zachodniopomorskim (według GUS, 4. w kraju pod względem liczby turystów). W razie niepogody można skorzystać tam z wielu atrakcji dla rodzin. Skansen Morski w Kołobrzegu, Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach to tylko te najbardziej znane. Tym, którzy wolą uciec od tłumu, Kaszuby czy mniej znane Żuławy oferują wiele miejsc na rodzinne wakacje z dala od zgiełku nadmorskich miast. Miejsca, takie jak Słowiński Park Narodowy, Bory Tucholskie czy Wolin, to przyrodniczo wyjątkowo cenne obszary, których odkrywanie dostarcza sporo pozytywnych wrażeń.

Regiony warte odkrycia

Bieszczady zasłużyły sobie na miano najdzikszych gór w Polsce w latach 50.–70. ubiegłego wieku. Do wysiedlonych po wojnie wiosek trafiali outsiderzy, którzy z różnych przyczyn uciekali do tego zapomnianego kawałka kraju. Dziś po dzikich Bieszczadach nie ma już śladu, choć w trakcie wędrówek wciąż można natknąć się na ślady po opuszczonych wioskach. Przybywa też turystów, których przyciągają niezapomniane widoki z połonin, bieszczadzka muzyka, mit bieszczadzkich zakapiorów oraz coraz lepiej rozwinięta infrastruktura turystyczna, z ofertą mniej typowych atrakcji. Do wyboru mamy np. spływ po Sanie, przejażdżkę bieszczadzkimi drezynami oraz wiele tras do pieszych i rowerowych wędrówek. To także raj dla wielbicieli jazdy konnej.

Z kolei położona na zachodzie Ziemia Lubuska to najbardziej zalesiony region naszego kraju. Łagodnie pofalowane wzgórza i setki jezior przyciągają miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Tereny te idealnie nadają się do turystyki kajakowej, a mnóstwo szlaków rowerowych prowadzi po najpiękniejszych krajobrazowo zakątkach. Jest to też jeden z nielicznych regionów w Polsce znany dzięki winom – te można poznawać bliżej w ramach podróży Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu.