Podinsp. Anna Kędzierzawska
Ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji

 

Planowanie to podstawa

Aby podróż przebiegła bez zbędnych niespodzianek, zaplanuj dokładnie trasę przejazdu. Nie zawsze najkrótsza droga będzie najszybszą. Zaktualizuj nawigację i sprawdź bieżące informacje o remontach. Przed wyjazdem wypocznij, a godziny jazdy dostosuj do swojego rytmu dnia.

Upewnij się, że przygotowałeś samochód do podróży. Sprawdź, czy nie wymaga naprawy lub wymiany części samochodowych. Zanim ruszysz w drogę, sprawdź opony, poziom oleju i płynów eksploatacyjnych, sprawność świateł i wycieraczek oraz zrób przegląd klimatyzacji, by zapewnić sobie i pasażerom komfort jazdy.

Zabierz ze sobą: kamizelkę odblaskową, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, zapasowe żarówki do lamp, koło zapasowe, podnośnik, klucze do kół, linkę holowniczą. samochodowe foteliki (jeśli podróżują z Tobą małe dzieci), dokumenty (sprawdź ważność badań technicznych i ubezpieczenia OC!).

Jeśli wybierasz się poza granice naszego kraju, zapoznaj się z lokalnymi przepisami ruchu drogowego. W niektórych państwach nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości może być dla Ciebie dotkliwe finansowo, ale także korzystanie z kamerki samochodowej.

Jedź spokojnie i zgodnie z przepisami

Pogoda zdecydowanie wpływa na samopoczucie kierowcy. Weź to pod uwagę pokonując kolejne etapy podróży. Zmienne warunki mogą znacznie wpływać na Twoje bezpieczeństwo na drodze poprzez obniżanie koncentracji i osłabienie refleksu. Dodatkowo podczas opadów pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze. Przestrzegaj więc przepisów ruchu drogowego i stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie prowadź samochodu po alkoholu!

Podróżując autem po innych krajach pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych. Dlatego przestrzegaj obowiązujących tam ograniczeń prędkości i wymogów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu. Podobnie jak w Polsce, również w wielu innych krajach za korzystanie przez kierującego z telefonu komórkowego grozi mandat. W razie potrzeby korzystaj więc z zestawu głośno-mówiącego.

Kilka, a nawet kilkanaście godzin za kierownicą to spory wysiłek. Nie zapomnij więc, by po 2-3 godzinach jazdy zrobić sobie co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu lub na stacji paliw. Pamiętaj jednak, że nawet kolejna kawa nie pomoże, gdy potrzebny Ci będzie dłuższy wypoczynek, a nawet nocleg.

Opuszczając pojazd, nawet na krótko, nigdy nie zostawiaj kluczyków w stacyjce i wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Potencjalnego złodzieja może skusić pozostawiony wewnątrz auta np. telefon komórkowy lub aparat fotograficzny.

Długa podróż potrafić dać się we znaki, zachowaj więc spokój i prowadź pojazd tak, abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy. Przestrzegaj przepisów nie tylko w obawie przed mandatem. Kieruj się rozsądkiem i zachowaj ostrożność, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Bezpiecznej drogi!